Žalgiris iznenadio u Ateni, kiša koševa u Las Palmasu, Efes uzeo gradski derbi

Novi tjedan – novo kolo. Brzo smo se navikli na Euroligu nakon užurbanog starta s tri kola u nešto više od 10 dana, no sada se tempo malo smirio pa smo tako ovaj tjedan imali pet utakmica u četvrtak, a preostale tri odigrane su u petak. Gosti su vjerojatno željeli igrati petkom jer su sve gostujuće momčadi odnijele pobjede jučer dok su svi jučerašnji domaćini vjerojatno žalili raspored zbog činjenice da su sve domaće momčadi obranile svoj teren u četvrtak. U četvrtom kolu ove sezone smo po prvi put vidjeli produžetak koji je odigran u Ateni gdje je bilo jako zanimljivo baš kao u ludnici Mediolanum Foruma dok smo demonstraciji sile svjedočili u Madridu. Sve u svemu, najbolje da krenemo od gradskog derbija kojim je otvoreno novo euroligaško kolo tako da… Istanbul Hoşgeldiniz!

Anadolu Efes Istanbul – Fenerbahçe Istanbul 89:83

Derbi grada Istanbula u potpunosti je opravdao očekivanja i barem što se ovog kola tiče pripao momčadi Efesa. Nije se ovakav ishod dao naslutiti nakon prve četvrtine pa čak niti na poluvremenu, ali su momčadi zamijenile uloge iz prvog dijela u nastavku. Fener bez Tylera Ennisa odličnim startom odlazi na prednost od 14 poena uz šut 73,3% iz igre, istim ritmom nastavljaju do odlaska na odmoru pa tako i na poluvremenu razlika iznosi 14 poena u koristi gostiju. Da ove sezone misle ozbiljno igrači Efesa pokazali su ubacivši u višu brzinu tijekom nastavka te napravili seriju od nevjerojatnih 18-2 za prvo izjednačenje, a kasnije i vodstvo. Ograničili su momčad Fenera na svega 13 poena u trećoj dionici, da bi nas u četvrtoj uveli u rezultatski neizvjestan susret. Ipak, nije ni to predugo trajalo jer su domaćini na koncu pokazali više energije i koncentracije te upisali zasluženu pobjedu. Željko Obradović je očekivao ovakav rasplet budući da tvrdi kako je svojim igračima na poluvremenu rekao kako ništa nije gotovo i da utakmica traje 40 minuta, no oni jednostavno nisu reagirali na igru Efesa. MVP prošlog kola Rodrigue Beaubois bio je najefikasniji u pobjedi svoje momčadi sa 17 poena i četiri asistencije dok je veliku podršku imao u Adrienu Moermanukoji je zabio 15 poena i imao 10 skokova za double-double učinak. Kod gostiju fenomenalnu partiju odigrao je Jan Vesely s 24 poena, osam skokova i sedam asistencija uz šut za dva 10/12. Efes je tako srušio najvećeg rivala za njihov prvi europski poraz ove sezone i prekid niza od šest vezanih pobjeda, a Ergin Ataman je iskoristio priliku da podsjeti javnost kako su ponajbolju momčad Turske pobijedili u prethodna tri susreta i kako kaže taj niz će nastaviti.

FC Bayern Munich – KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz 77:71

Gosti iz Vitorije zasigurno su se barem potajno nadali kako će uspjeti napraviti nešto više u Minhenu, ali su uspjeli samo vezati svoj treći europski poraz jer se momčad Bayerna već pokazala kao neugodan protivnik u Audi Dome dvorani, što su večeras i potvrdili. Iako na početku sezone nisu slovili kao jedni od favorita za iduću fazu natjecanja, sada bi već mnogi razmislili o tome upravo na osnovu njihovih korektnih predstava na domaćem parketu kojima prave velike probleme svojim protivnicima. Momčad Baskonije jedino vodstvo napravila je prvim koševima na susretu i tu je na samom početku već završena svaka rezultatska neizvjesnost jer su domaći igrači preuzeli potpunu kontrolu nad utakmicom u oba smjera. Odlična reakcija kako u obrani tako i u napadu uz par sitnih padova u igri, no uspjeli su držati intenzitet igre zbog čega je trener Dejan Radonjić okarakterizirao ovu utakmicu kao njihovu najbolju ove sezone. Nekadašnji drugi izbor drafta te sada veliko NBA pojačanje u redovima Bayerna bio je njihov najbolji igrač u ovom susretu. Derrick Williams zabio je 22 poena, a Maodo Lo je nakon odlične partije protiv Barcelone nastavio s dobrim igrama te zabio 15 dok je tik njemu uz rame Nihad Đedović zabio 14 poena. Vincent Poirier bio je najefikasniji igrač susreta s 24 poena i 11 skokova za double-double učinak, a Tornike Shengelia mi je ostao u memoriji s odličnom obranom alley-oop dodavanja u drugoj četvrtini baš po uzoru na Davida De Geu. E da, imao je 16 poena i pet skokova uz šut iz igre 4/6.

AX Armani Exchange Olimpia Milan – Khimki Moscow region 81:80

Nevjerojatan susret gledali smo u Milanu gdje je domaća momčad ugostila Khimki koji još uvijek luta u potrazi za svojim prvim europskim trijumfom ove sezone na koji će pričekati i nakon ovog gostovanja. Rezultatska klackalica tijekom cijelog susreta, voljni momenat malo jednih pa zatim malo drugih učinili su utakmicu neizvjesnom do samog kraja. Milano kao jedno od pozitivnijih iznenađenja ove sezone igrao je bez Nemanje Nedovića, ali apsolutni heroj predstavnika Italije bio je Mike James s 25 poena i osam asistencija. Da, uistinu dobre brojke, ali nije zbog toga ponio navedenu titulu. Pri rezultatu 78:80 za Khimki fauliran je na šutu za tri nakon čega je potpuno hladnokrvno realizirao sva tri bacanja za pobjedu svoje momčadi. Jordan Mickey je na kraju bio tragičar svoje momčadi jer je upravo on faulirao Jamesa iako je odigrao monstruoznu partiju s 26 poena i sedam skokova uz šut 12/15 za dva te sve to začinio efektnim zakucavanjima u NBA stilu. Niti jedna od momčadi nije imala dvocifrenu prednost na ovom susretu, no Milano je par puta uspio podići prednost na nekoliko koševa razlike zahvaljujući nesportskoj gostiju ili pak padu koncentracije. Međutim, igrači Khimkija nisu dozvolili komfort domaćinu sve do samog kraja, a u posljednjoj minuti osim vodstva koje su prokockali, imali su i napad na nešto više od tri sekunde do kraja i pola koša manje u njihovu korist. Naravno, Alexey Shved je išao rješavati susret no ovaj put njegov šut nije pronašao put kroz obruč iz dosta teške pozicije. Khimki nakon još jednog triler susreta i infarktne završnice ostaje bez bodova.

Olympiacos Piraeus – Maccabi FOX Tel Aviv 88:80

Momčad iz Pireja oporavila se nakon poraza u prošlom koju i nastavila s pobjedama dok su gosti iz Tel Aviva pobjedom iz prošlog kola samo nakratko prekinuli niz poraza koji su nastavili u dvorani Mira i Prijateljstva. Istina kako je momčad Maccabija desetkovana odsustvom Jeremyja Parga čak dva mjeseca, a sada se na popisu izostanaka našao i Scottie Wilbekin zbog manje ozljede koju je pretrpio u nedjelju. Iako bio zasigurno napravio razliku na parketu te uz činjenicu da je htio igrati, čelnici predstavnika Izraela nisu htjeli riskirati pogoršanje njegova zdravstvenog stanja. I bez Wilbekina gosti su krenuli snažno u susret pa su zbog agresivnosti u oba pravca dobili prvu četvrtinu. Manjak želje na početku, koji je kao minus istakao trener David Blatt, domaći igrači nadoknadili su u nastavku kada su okrenuli susret u svoju korist, iako su gosti hvatali neki rezultatski priključak sve do posljednjeg perioda igre no nisu ništa ozbiljnije napravili. Axel Toupane je vezao dvije trojke za potpuni slom upornih gostiju koji su nakon toga pogubili konce. Toupane je šutirao trojke 4/5 i postigao 15 poena, a Olympiacos je uz njega imao još četiri raspoložena igrača na dvocifrenim brojkama. Trener Neven Spahija je također imao raspoložene pojedince i njih pet dvocifrenih dok se među njima nekako najviše isticao Deandre Kane s 22 poena, šest asistencija i šut 9/12. Bez bekovskog para „Maccabijeve bolnice“ koji je krucijalan za ovu momčad, ponos Izraela vjerojatno neće moći puno više od dobre igre u porazu.

Real Madrid – Budućnost VOLI Podgorica 89:55

Odakle da počnem? Ne da mi se hvaliti Real jer drže svoj kraljevski nivo bez poraza i nakon četiri kola, ne da mi se blatiti Budućnost jer nisam navijač Crvene Zvezde, ali činjenica je da su dečki iz Podgorice ove sezone momčad za popravljanje koš razlike. Moćni Real nije imao milost iako je Budućnost odigrala nešto u prvoj četvrtini, no samo dok se igrači aktualnog prvaka Europe nisu zagrijali za malo jači trening u nastavku. Dominantno su uzeli sve četiri razdoblja igre, a igrače koji se nisu upisali u strijelce tijekom prvog poluvremena čelnici Reala zamolili su da uđu u igru i upišu poene kako bi svih 12 igrača registriranih za susret zabilježilo barem jedan koš što su na kraju i ostvarili. Ne, nisu imali milosti za Podgoričane pa su tako jedinog igrača koji je u prva tri kola pokazao nešto za gostujuću momčad u ovom susretu izolirali. Earl Clark je tako ostao bez poena za nešto više od 16 minuta na susretu. Igrači Reala su upisali pravu timsku pobjedu u kojoj su gotovo svi podjednako sudjelovali zbog čega ću izdvojiti samo Waltera Tavaresa i to na konto njegova double-double učinka od 10 poena i 14 skokova, od toga 10 defenzivnih kojima je gospodario u reketu Budućnosti. Kod gostiju… hajde reći ćemo da je Nemanja Gordić zabio 13 poena, ali i da su igrači predstavnika ABA lige šutirali trojke 2/14 koji nakon ovog susreta nastavlja juriš na negativne rekorde ovog natjecanja. Pitanje je koliko će ih biti po završetku sezone…

Darussafaka Tekfen Istanbul – FC Barcelona Lassa 71:79

Prilično zanimljiv susret nakon gradskog derbija dan prije mogli smo ponovno gledati u Istanbulu. Gosti iz Katalonije uspjeli su vezati drugu pobjedu u ovom natjecanju i tako popraviti loš dojam na startu sezone unatoč teškom gostovanju. Barca je krenula dominantno od samog početka posebice zahvaljujući našem Anti Tomiću koji je već na samom početku vrlo brzo zabio svojih devet poena i pravio velike probleme u reketu domaćih. Od poluvremena kreće nova priča – igrači Darussafake prave seriju 9-0 i vraćaju se u utakmicu da bi na kraju treće četvrtine imali vodstvo. Sam trener Barce Svetislav Pešić smatra da je treći period igre bio katastrofalan budući da se dogodio neobjašnjiv pad u njegovoj momčadi za koji je siguran da će, ako se ponovi, rezultirati porazom. Srećom po njih, imali su posljednju četvrtinu u kojoj se sada gosti vraćaju serijom koševa 9-0 nakon čega su domaći još uvijek imali priliku za priključak, ali nova serija igrača Barce 8-0 donosi gostima pobjedu. Osim Tomića koji je završio na 17 poena, sjajan je bio i Chris Singleton s 18 poena, pet skokova i samo jedan promašaj u šutu za tri dok je odlično odradio i defenzivnu rolu. Michael Eric bio je najkorisniji u redovima domaćih te sa 17 poena i devet skokova bio nadomak double-double učinka. Barci je u ovoj važnoj pobjedi pomogla očajna realizacija domaćih u četvrtoj četvrtini jer su u istoj zabili svega sedam poena.

Panathinaikos OPAP Athens – Žalgiris Kaunas 83:87

Odličnu košarku gledali smo u OAKA Areni u kojoj je momčad Žalgirisa ovaj puta ispisala povijest. Da, gosti iz Kaunasa su po prvi puta pobijedili na gostovanju u Ateni i to nakon produžetka čime su se revanširali Panati za gotovo isti prošlosezonski poraz. Bili su gosti puno bolja momčad većim dijelom utakmice, no igrači Panathinaikosa su uspjeli konsolidirati svoje redove i pribrati se pred sami kraj susreta. Grci su također imali i vodstvo u posljednjim minutama pa čak nakon paničnog izjednačenja igrača Žalgirisa i šut za pobjedu Nicka Calathesa koji on nije realizirao zbog čega smo prvi puta ove sezone gledali produžetak. Brandon Davies je prvo ime pete dionice ovog susreta koju su gosti dobili rezultatom 7:11 upravo zahvaljujući navedenom igraču i njegovim potezima. Davies je susret završio s 18 poena i četiri skoka te napravio značajnu razliku u dodatnom vremenu od šest poena koje domaći na koncu nisu mogli stići. Ujedno je bio najkorisniji igrač svoje momčadi koja je imala još četiri dvocifrena igrača u svojim redovima. Kod Panathinaikosa svi igrači koji su nastupili upisali su neke poene, a najistaknutiji je spomenuti Calathes s 22 poena i pet asistencija. Šaras Jasikevičius nije mogao sakriti oduševljenje uslijed velike pobjede rekavši kako ova momčad ima neviđen karakter i da svaki, uvjetno rečeno, nedostatak talenta oni prikriju nevjerojatnom radnom etikom. Njihova predanost je ono zbog čega vjerujem u svoje igrače do samog kraja“, izjavio je popularni Litvanac nakon susreta. Žalgiris je upotpunosti nadskakao Panathinaikos 32-46 uz čak 13 ofenzivnih skokova.

Herbalife Gran Canaria – CSKA Moscow 91:106

Napadački raspoložene obje momčadi priuštile su nam itekako interesantan meč iako krajnji rezultat ne naslućuje isto. Vrući doček u Las Palmasu spremili su za goste iz Moskve igrači Grance pa su tako već u prvoj četvrtini zabili 29 poena, a na odmor otišli s tri poena prednosti posebno zahvaljujući odličnom šutu za tri poena (7/10) dok je uvelike doprinijelo i 12 izgubljenih lopti momčadi CSKA. Susret je bio napet i Gran Canaria rezultatski prisutna sve do posljednjih tri minute kada su gostujući igrači tricom, koja je za domaće stala pa su prvu sljedeću nakon poluvremena pogodili tek u četvrtom periodu, faktički prelomili utakmicu. Najzaslužniji za to bio je džoker s klupe Alec Peters koji je šutirao s linije za tri poena 5/6, a možda odlučujuću trojku za bijeg na dvocifrenu razliku postigao je Nando De Colo koji je imao 22 poena i šest asistencija na kraju susreta. Pored De Coloa i Petersa još četiri igrača su bila na dvocifrenim brojkama što je ukupno njih šest u redovima CSKA. Clevin Hannah i DJ Strawberry bili su najkorisniji u momčadi s Kanara zabivši 17, odnosno 16 poena. CSKA naizgled laganom pobjedom na dosta teškom gostovanju tako ostaje druga neporažena momčad u dosadašnjem dijelu natjecanja dok Gran Canaria uistinu može biti zadovoljna prikazanim igrama do sada bez obzira na trenutni omjer.

Po završetku četvrtog kola Real i CSKA su jedine momčadi koje su uspjele ostati neporažene i  nakon četiri utakmice. Sa po jednim porazom prati ih Fener, zatim uistinu ugodna iznenađenja ove sezone Milano i Efes te na koncu Olympiacos. Khimki i Budućnost uvjerljivo drže dno ljestvice bez pobjede sa po četiri poraza dok su momčadi sa jednom ili dvije pobjede u rasponu od sedme do  14. pozicije. Nando De Colo je MVP četvrte runde s 22 poena, šest asistencija i četiri ukradene lopte na zahtjevnom gostovanju njegove CSKA u Las Palmasu. Njegova momčad je zahvaljujući posebice njemu nastavila svoj pobjednički niz.

U mladim danima igrao trojku, kasnije prebačen na dvicu zbog nedostatka talenta njegovih suigrača. Bio predodređen za velike stvari, prema saznanjima koja su dostupna 2. pick drafta 2015, ali ozljede su učinile svoje pa se okrenuo pisanju tekstova.