Trust the Process u drugoj rundi doigravanja

Sam Hinkie (May 14, 2013): “We talk a lot about process—not outcome—and trying to consistently take all the best information you can and consistently make good decisions. Sometimes they work and sometimes they don’t, but you reevaluate them all.”

Društvo iz Phile ide u drugu rundu. Nakon prvog poluvremena neuobičajene košarke u kojem su i jedna i druga momčad imale jako puno promašenih šuteva, Phila je kao u prethodnim pobjedama prelomila ovaj susret u drugom poluvremenu. Miami je bio nemoćan u svakoj od pet utakmica u drugom poluvremenu i Phila je to iskoristila u petoj utakmici. Ovaj put četvrta četvrtina je bila nešto lošija za 76erse, malo i zbog pritiska jer su im glavni igrači prvi put u playoffu, ali tu je bio J.J. Redick, Marco Belinelli, povukli su ove mlade zvijezde kada je to bilo najvažnije. Još jednom iskusni Redick pokazao je koliko znači Phili i bio je najbolji strijelac i u ovoj utakmici. Miami je i  u posljednjem susretu pokazao kako nema nikakvog razrađenog taktičkog plana u napadu, nego su ovisili o prodorima i tricama. Nisu bili ni blizu linije slobodnih bacanja kao što je to bila Phila, a najbolji šuter Heata nisu bili na svojoj razini.

Utakmica počinje sa standardnim petorkama, Ben Simmons, J.J. Redick, Robert Covington, Dario Šarić, Joel Embiid. Gosti na parketu imaju Gorana Dragića, Tylera Johnsona, Josh Richardsona, James Johnsona i Hassana Whitesidea.

Za razliku od prethodnih utakmica u kojima bi J.J. Redick izlazio na trciu nakon bloka i to su radili kroz veći dio četvrtine, Phila je u ovu utakmicu nešto drugačije krenula. Redick je taj koji je na takav potez započeo utakmicu, ali onda su imali drugačiji pristup. Simmons i Embiid su imali često loptu i htjeli su pokazati kako su oni spremni odvesti Philu u drugu rundu. Miami je svoju igru oslanjao na pick and roll, probijanje i ostavljanje lopte na tricu. Tyler Johnson i Goran Dragić su bili glavni pokretači u prvoj četvrtini. Postotak šuta je bio jako velik problem za obje momčadi, a Phila je to nadoknadila sa slobodnim bacanjima.

Joel je imao problema u ovoj seriji s dobivanjem lopte, jer je Bam Adebayo bio agresivan i nije mu dopuštao da nađe pravu poziciju kako bi mogao igrati leđima, ali zato je sada Embiid često izlazio na tricu, a to je pogotovo koristio protiv Whitesidea. Simmons je već na početku utakmice koristio svoju snagu i brzinu. Bilo je puno promašenih šuteva oko obruča, Whiteside, Embiid, Redick, imali su problema sa završnicom. Šarić je imao nekoliko šuteva u prvoj četvrtini, ali te šuteve je bilo jako teško gledati, airball ili bude kratka lopta. Nije se dobro snašao u ovom susretu, Johnson je igrao dobru obranu na njemu, a kad nisu početni šutevi krenuli nije imao previše samopouzdanja. Phila je dobro radila i kod preuzimanja, a kad bi došlo do neke missmatch situacije nisu to pretjerano iskorištavali košarkaši Miamija. Sredinom prve imali su gosti smalball petorku, što je dobro izgledalo kada je Winslow brzo izlazio nakon defanzivnog skoka, ali samo dok ih je šut išao, a tada su najbolji na terenu šuteri bili Kelly Olynyk i Justise Winslow.

Najbolje šuter, Wayne Ellington imao je nekoliko pogođenih trica, ali i on je trajao samo prvo poluvrijeme, poslije se uklopio u sivilo Miamija. Phila je momčad koja puno oslanja svoju igru na kretanje lopte, a to su u nekoliko situacija dobro radili kada je Belinelli bio na terenu jer su mogli raširiti obranu protivnika. Puno je bilo priče o šutu Simmonsa, koji je naravno očajan, ali bez obzira na to nije igrač kojeg se može tek tako zaustaviti. Poslije defanzivnog šuta brzo izlazi u kontru, a kad mu se ostavi prostora on to napada odmah i to završi ili poenom ili slobodnim bacanjima.

Ulaskom Dwyanea Wadea u igru on ide stalno jedan na jedan ili uzima pick and roll. Peta utakmica je na sve imala ogroman utjecaj, pa jednostavi šutevi kada su igrači sami nisu ulazili, a to su osjetili i Belinelli, Winslow, Ellington. Kroz cijelu seriju Phila je imala više slobodnih pa je tako bilo i u ovoj utakmici. Jedini koji su konstantno završavali na liniji su Winslow i Wade, jer logično najviše išli na prodore. Kada je lopta brže išla sve je bilo bolje za Philu, pa tako su iskoristili agresivnost Adebaya.

Druga četvrtina je za Miami bila sa zamjenama, dok je Phila uvijek imala nekog startera na terenu, a obavezno su to bili Embiid i Simmons kako bi rezerve imale pravu podršku. Najbolje minute na terenu za Miami bile su sredinom treće kada su na terenu bili Dragić, Wade i Wilson. Brzo su napadali išli na liniju slobodnih i donijeli su Miamiju prednost. Kako je Phila to pokušala spriječiti ? Pa, Winslow i nije najbolji šuter za tri, pa zbog toga uvijek jedan igrač pomagao kod prodora Dragića, bolje i da Winslow šutira nego da Dragić svojim driblingom izbori poziciji za šut s visokim postotkom ili da napada reket pa da ima slobodna bacanja i plus više prekršaja za Philu. No, nakon izlaska Winslowa i Wadea sve se vraća na staro. Miami nema previše ideja, osim forsiranja T. Johnsona i Dragića. Embiid je aktivan u reketu, izbori slobodna, postigne koš igrom leđima i Phila je u egalu. Do kraja poluvremena to se nije mijenjalo i rezultatski je završilo 46:46.

Što je bilo prijelomno u utakmici ? Pa Miami loše otvara treću četvrtinu, a sve počinje s Dragićem i njegovim laganim udarcem Simmonsa po glavi. Ne razumijem čemu ovaj potez, ali to je još više motiviralo Sixerse. Pogodili su slobodno nakon tehničke Dragiću i onda napokon, napokon se u seriji ukazao Covington. Pogodio je tricu tada za plus šest, što je bio znak za Spoelstru da mora reagirati ili će njegova momčad pasti i neće se moći vratiti.

No, nije mogao tu trener Miami ništa puno uraditi. Miami nije pogađao i one šuteve oko obruča, a s druge strane odličnu četvrtinu odigrao je Dario Šarić koji ubacio osam poena. Covington se zagrijao i sredinom treće bilo je već +12. Do kraja utakmice nije se puno toga promijenilo. Miami je morao biti agresivniji u obrani i onda se otvaralo više prostora za cutove što su koristili Ilyasova, Belinelli i Redick. Miami je s -18, došao na jednoznamenkastu razliku, ali kad nije bilo neke trice koja bi još više unijela nervozu kod Phile nisu mogli nešto i napraviti. Ključni trenutci su bili u sredini četvrtine kada je Miami došao na minus osam. No, tehnička Johnsona s kojim je Phila došla do zraka i laganog poena, Miami s promašenim tricama i Phila je mogla početi slaviti prolazak u drugi krug.

U svih pet utakmica Phila je pokazala kako su bolja momčad od Miamija. Naravno kada imaš dvije mlade vrhunske zvijezda, a ostali igrači oko njih jako dobri nije bilo tu previše razmišljanja kako je Phila favorit i tu ulogu su potvrdili. Phila je u cijeloj ovoj seriji koristila Embiida (od treće utakmice), Simmonsa u kontrama i kada mu ostave prostora i neumorni duo, Belinelli, Redick. Jedino, ovu petu utakmicu razočarao je Dario Šarić. Nije ga bilo puno, nisu ga koristili kao dodavača i ovo mu je jedina od pet utakmica u kojoj se može reći kako je bio loš. Mora poraditi na tom šutu, jer ako to popravi Šarić biti puno, puno opasniji i moći se lakše izvući iz krize ako ne počne dobro utakmicu.

Miami je ovisio o šutu, Dragić nije igrač koji će moći u seriji sam pokrenuti Miami. Uz dužno poštovanje prema Spoelstri i sve što je uradio za ovu momčad, ali drugu utakmicu izvukao je samo zbog toga što je Phila ima previše izgubljenih šuteva i previše promašenih šuteva u prve tri četvrtine. Unatoč tim greškama Phila je zamalo izvukla pobjedu. Dragić nema drugu zvijezdu, drugog dobrog igrača koji će s njim izvući utakmice.

Proces se ne zaustavlja, ide svojim tokom, a sljedeći protivnik bit će im pobjednik iz serije Boston Celtics – Milwaukee Bucks. Phila će dobiti još kvalitetnijeg protivnika, a mi se nadamo da će to biti još više zanimljive košarke. #trusttheprocess