Euroligaški recap: Tomić za povijest, James za pobjedu

Subota je pa tako šačica Vas koja čita ove moje baljezgarije željno iščekuje pregled kola Eurolige kako bi se informirali što je novo u najjačem europskom natjecanju… ili kako bi me samo isprozivali putem Facebooka, ali to sad nije bitno. U okviru petog kola nismo vidjeli neka iznenađenja iako ih je moglo biti sudeći po viđenom, no gotovo svih osam susreta bilo je i više nego zanimljivo uz svega dvije gostujuće pobjede. Težak susret imali smo u Moskvi, u Barceloni se ispisala povijest, a napeti triler odigrao se u Milanu kao poslastica za kraj. Po tko zna koji put naše putovanje krećemo iz Moskve, točnije iz Alexander Gomelsky sportskog centra.

CSKA Moscow – Olympiacos Piraeus 69:65

Utakmica na mali broj poena dočekala nas je u Moskvi gdje je momčad CSKA i nakon petog kola uspjela ostati neporažena unatoč činjenici da je meč riješen tek na 37 sekundi do kraja. Gosti iz Pireja bili su dosta zahtjevan protivnik, ali ipak ne dovoljno opasan da domaćinu nanesu prvu pobjedu u ovoj sezoni. Imaju za čime žaliti igrači Olympiacosa jer su imali jako dobru priliku za pobjedu nad izuzetno teškim protivnikom, no kako njihov trener David Blatt kaže protiv momčadi kao što je CSKA mora se 40 minuta igrati na najvišem nivou. Možda je treća četvrtina bila presudna budući da su gosti u istoj zabili svega devet poena iako su prethodne dvije dobili. Stizali su rezultat i u posljednjoj dionici, ali, iako su se igrale dobre obrane, kiks koji su napravili u prethodnoj četvrtini ostavio ih je bez plijena u ovom susretu. Sergio Rodriguez vodio je momčad sa svojih 20 poena i pet asistencija uz šest pogođenih trojki dok mu je leđa čuvao Will Clyburn sa 17 poena i devet skokova nadomak double-double učinka. Kod gostiju najefikasniji bio je Vassilis Spanoulis sa 16 poena i šest asistencija. Pobjedu za nastavak niza bez poraza većom čini i podatak da je domaća momčad bila uskraćena za usluge Nanda De Coloa koji je odigrao devet minuta za svoju prvu euroligašku utakmicu bez postignutog koša. Bez obzira na to, CSKA nastavlja dominirati regularnim dijelom i ove sezone.

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz – Darussafaka Tekfen Istanbul 82:56

Da su gosti iz Istanbula u Vitoriju došli samo na izlet uz koji su odigrali utakmicu jer tako raspored nalaže potvrđuje nam konačan rezultat ovog susreta. Baskonia je iskoristila slabašnog protivnika u Fernando Buesa Areni za oporavak i prekid niza od tri poraza. Nakon ujednačene prve četvrtine domaći su ubacili u višu brzinu te na koncu demolirali Darussafaku s 26 poena razlike koja se tijekom drugog poluvremena penjala na gotovo 30 poena. Gosti su bili očajni u šutu za tri poena pa su od 25 uzeti šuteva postigli njih pet, no ni domaći igrači se nisu baš iskazali jer su od 23 pogodili također njih pet. Međutim, veliku ulogu u ovom porazu igra podatak da su igrači Darussafake imali čak 20 izgubljenih lopti što zvuči gotovo nevjerojatno. Uz postotak šuta od 33%, seriju Baskonije od 20-6 početkom treće četvrtine i sve gore navedeno… zaključit ćemo samo kako su gosti još dobro prošli u Španjolskoj. Najbolji igrač na utakmici bio je zaštitni znak Baskonije, odnosno Tornike Shengelia s 13 poena ostvarenih kroz šut 6/8 i šest skokova , a uz njega vrijedi izdvojiti i Vincenta Poiriera koji je ostvario double-double učinak s 10 poena i isto toliko skokova. Oguz Savas i Michael Eric su imali po 12 poena uz pet, odnosno šest kod gostiju. Odličnu obranu odigrali su izabranici Pedra Martineza u nastavku te tako stručnom stožeru i igračima Darussafake priuštili putovanje i utakmicu za zaborav.

Fenerbahçe Istanbul – FC Bayern Munich 88:84

Odličan meč vidjeli smo u Ulker sportskom centru gdje je Fener protiv Bayerna tražio povratak na pobjednički niz nakon prvog poraza ove sezone u prošlom kolu od strane Efesa. U dvoboju dva Srbijanska trenera igrači Dejana Radonjića prikazali su sjajnu igru, no domaća momčad je ipak osigurala pobjedu na individualnu kvalitetu pojedinaca i podršku svoje publike, čemu je uvelike pomogao bivši NBA igrač Derrick Williams, ali njemu ćemo se posvetiti kasnije. Gosti su imali odličnu šutersku noć posebice za tri poena s procentom od 50%, bazirali se na agresivnu obranu zbog čega su uspjeli biti u utakmici sve do samog kraja i napraviti domaćinu velike probleme. Dugo su ih bivši prvaci lomili te na samom kraju susreta, točnije u posljednje dvije minute, slomili trojkom Marka Gudurića i uspjeli iskontrolirati susreti  na maloj razlici priveli isti kraju u svoju korist. Željko Obradović je izjavio kako je u pitanju Euroliga te da je sve moguće pa ga niti ne čudi odlična igra gostiju, a na reakciju svoje momčadi je ponosan. Luigi Datome s 19 poena i šut za tri 4/5 te Jan Vesely sa 16 poena i pet skokova uz šut 8/12 nosili su Fener do ove važne pobjede dok je kod gostiju najefikasniji bio Devin Booker postigavši 15 poena uz što je uhvatio sedam skokova s ukupnim šutom 7/8. Igrači domaće momčadi imali su još tri dvocifrena igrača, ali i Kostasa Sloukasa na osam poena i 10 asistencija. Williams iz redova gostiju naučio je što znači europska publika budući da je nakon bacanja pokušao ušutkati domaće navijače gestikulacijom prstom preko usta što je naravno izazvalo erupciju negodovanja na tribinama. Svaki sljedeći kontakt s loptom od strane njega ispraćen je zvižducima.

FC Barcelona Lassa – Maccabi FOX Tel Aviv 74:58

ANTE TOMIĆ za povijest! Da, da, Tomić je u ovom susretu srušio rekord Mikea Batista po broju ubačenih dvojki. Nekadašnji igrač Panathinaikosa imao ih je 949, a naš Ante je sinoć zaokružio svoj 950. tijekom druge četvrtine te tako preuzeo vodeću poziciju na popisu najboljih strijelaca natjecanja ikad. Još jedan ikonski moment dogodio se na susretu kada je Jordi Bartomeu uručio Juanu Carlosu Navarru zapisnik njegove prve euroligaške utakmice koju je odigrao kao poklon za sve što je učinio u crveno-plavom dresu. Zanimljivo, La Bomba je prvu utakmicu u okviru Eurolige odigrao protiv Budućnosti iz Podgorice. Kada je sve krenulo u znaku Barce, tako je moralo i završiti unatoč dobrom prvom poluvremenu gostiju. Svjetla pozornice domaći igrači nisu htjeli prepustiti gostima pa su treću četvrtinu dobili 18 poena razlike ograničivši ih dobrom obranom na samo sedam poena za četvrtinu. Ušli su agresivno nakon stanke na poluvremenu i svoj posao faktički odradili u trećem periodu igre, a takva igra karakterizira njegovu Barcelonu kaže trener Svetislav Pešić. Gosti su u ovom susretu bili bez Tarika Blacka, a Scottie Wilbekin iako se vratio za više od 20 minuta na parketu nije uspio napraviti ništa jer ga još uvijek muče problemi s prstom. Johnny O’Bryant za dečke u žutom postigao je 10 poena uz šest skokova, a Angelo Caloiaro je dodao 11 poena. Kako vrijeme odmiče čini se da će utakmice u kojima će trener Neven Spahija sve svoje igrače imati na raspolaganju biti rijetkost ove sezone.

Khimki Moscow region – Herbalife Gran Canaria 87:72

Konačno se i to dogodilo – momčad Khimkija je najzad upisala svoju prvu pobjedu nakon dosta teškog otvaranja natjecateljske sezone. Ugostili su debitante iz Las Palmasa koji se nisu nešto naročito naigrali u ovom susretu budući da niti jedan igrač Gran Canarije nije uspio doći na dvocifrene brojke. S druge strane, sveprisutan je kao i uvijek za svoju momčad bio Alexey Shved s užarenom rukom zabivši 24 poena od čega pet trojki. Iznudio je sedam prekršaja, imao sedam asistencija, ali i šest izgubljenih lopti na kraju susreta. Iako nismo vidjeli niti jedan koš u prvim minutama, momčadi su se trgle pa su nakon prilično izjednačene prve četvrtine na njenom koncu domaći igrači uspjeli vezati seriju od 9-0 kojom su se rezultatski distancirali. Isti taktički recept koristili su i u sljedeće dvije četvrtine koje su odigrali dominantno pa tako gostima nije pomogla posljednja dionica koju su uvjerljivo odigrali u svoju korist, no time su samo smanjili konačnu razliku s najvećih 28 na 15 razlike. Anzejs Pasecniks je jedan od rijetkih koje vrijedi spomenuti u redovima gostiju s devet poena i isto toliko skokova, a iako nisu imali igrača koji je odskakao, svi igrači Gran Canarije uspjeli su ubilježiti nastup te se svaki od njih upisao na listu strijelaca s barem jednim pogotkom. Je li Khimki ovom pobjedom uspio razdrmati situaciju u klubu ostaje da se vidi u nastavku.

Budućnost VOLI Podgorica – Panathinaikos OPAP Athens 67:72

Morača ili mjesto gdje se unaprijed upisuju lagani bodovi na gostovanjima… ruku na srce, gostovanje u Podgorici za Panathinaikos bilo je sve osim laganog ovaj put. Budućnost je novim porazom ostala jedina momčad natjecanja bez ijedne pobjede koja im je izmakla možda ponajviše zahvaljujući igri Panathinaikosa u posljednjoj četvrtini. Tijekom susreta igra Panathinaikosa nije bila prepoznatljiva, momčadi su se rezultatski stizale i igralo se fizički čvrsto, no u četvrtom periodu zahvaljujući vezanim trojkama pa uz još par dobrih poteza gosti su uspjeli doći i na dvocifrenu prednost. Željni nadmetanja igrači Budućnosti pokušali su ponovno učiniti utakmicu neizvjesnom, ali kvaliteta je na koncu ipak došao do izražaja kada se rješava utakmica i to je ono presudno. DeShaun Thomas je bio jedan od ponajboljih igrača gostiju s 14 poena u šutem za tri poena 4/5 uz par nevjerojatno važnih trojki dok su mu u teškoj pobjedi uvelike pomogli i Ioannis Papapetrou s 13 poena i šest skokova te Nick Calathes s 10 poena i devet asistencija. Alen Omić bio je prilično raspoložen pa je uhvatio i double-double učinak sa 16 poena i deset skokova. Xavi Pascual je zadovoljan pobjedom njegove momčadi, ali je isto tako iskazao veliko nezadovoljstvo (ne)efikasnošću njegovih igrača s linije slobodnih bacanja i u šutu za tri poena. Kako tvrdi, to ih je moglo koštati u ovom susretu.

Žalgiris Kaunas – Real Madrid 79:90

Jako dobru košarku vidjeli smo u Žalgirio Areni gdje je Real nastavio svoj pobjednički niz. Kraljevi su još uvijek bez poraza ove sezone iako mnogi nisu očekivali takav ishod nakon prve četvrtine u kojoj su gosti primili čak 32 poena. Već u drugoj četvrtini situacija se mijenja, Real je demonstrirao silu te se uspio vratiti u utakmicu. Dobra raspodjela kako uloga tako i radnji baš po uzoru na neka svjetska kazališta donosi nam ponovno zaplet u trećoj četvrtini kada Žalgiris opet uspijeva odigrati odličnu četvrtinu i ostvariti prednost. Pogađate? Ma naravno, kraljevska momčad je odigrala fenomenalnu posljednju četvrtinu i na krilima Rudyja Fernandeza, točnije njegove dvije ključne trojke, uspjeli su prelomiti susret i natjerati domaćina da spusti gard. Šaras Jasikevičius uvjeren je kako su previše prilika propustili i da su upravo oni poklonili ovu pobjedu aktualnim prvacima. Spomenuti Fernandez svih 15 poena postigao je s linije za tri, a efikasna je bila i centarska linija Reala sa 16 poena Anthonyja Randolpha i double-double učinkom Gustava Ayona od 13 poena i 10 skokova. Ratnički stav koji im je usadio trener uz agresivnu obranu napadački je najbolje ispoljio kapiten Paulius Jankunas koji je odigrao sjajan meč s 18 poena uz šut 9/12 te tome dodao sedam skokova.

AX Armani Exchange Olimpia Milan – Anadolu Efes Istanbul 81:80

Šta je pogodio Mirza Tele… ne, niti je u pitanju Mirza Teletović, niti sam ja Edin Avdić. Jednostavno me malo ponijelo. Reći ću samo Mike James pa da krenemo kronološki. Fenomenalnu košarkašku predstavu gledali smo u sudaru dva ugodna iznenađenja ove sezone gdje su domaći igrači nošeni svojim terenom i navijačima kroz cijeli susret vukli kakvu takvu prednost u svoju korist. Gosti iz Istanbula se nisu predavali do… ma čekajte, dosta je klišeja, da je utakmica bila napeta vidite iz konačnog rezultata zbog čega ćemo prijeći na kratak sadržaj. Rodrigue Beaubois na pola minute do kraja susreta polaže loptu za vodstvo Efesa od dva poena. Napad Milana uzeo je rješavati pomenuti James, upetljao se u vlastiti dribling, Vasa Micić mu je za kratko ukrao loptu i sve to dok je vrijeme curilo ka isteku. Međutim, James kupi loptu diže trojku između dva igrača Efesa, a jako težak šut završio je u samom dnu mrežice za vodstvo od pola koša i sekundu do kraja u kojem gosti nisu uspjeli niti izvesti loptu. James je tako prerastao u heroja Milana, a svoju najgoru utakmicu karijere uspio je okrenuti za 180 stupnjeva jer je do ključnog momenta šutirao katastrofalnih 3/19 iz igre. Trebalo je imati hrabrosti za takav šut nakon ovakve večeri, no Mr. Clutch je utakmicu završio kao najkorisniji igrač domaćih s 15 poena i šest asistencija, ali uz njega vrijedi istaknuti i Arturasa Gudaitisa koji je ubilježio double-double s 13 poena i 11 skokova. Adrian Moerman je bio najbolji igrač u porazu gostiju s 23 poena i pet skokova. Ljepotica u Mediolanum Forumu za kraj kola i meč koji je opravdao očekivanja.

Real i CSKA nakon petog kola ostaju momčadi bez poraza sa svih pet pobjeda dok je Budućnost sada osamljena na dnu budući da je momčad Khimkija u ovom kolu upisala svoju prvu ovosezonsku pobjedu. Fener i Milano su momčadi koje imaju samo jedan poraz u dosadašnjem tijeku, a po jednu pobjedu do sada ubilježile su momčadi Maccabija, Darussafake, Gran Canarije i Khimkija. Ostale momčadi nalaze se na diobi od pete do 11. pozicije. MVP petog kola je igrač centarske pozicije Real Madrida Gustavo Ayon koji je s 13 poena i 10 skokova odigrao značajnu ulogu u bitnoj gostujućoj pobjedi za svoju momčad.

U mladim danima igrao trojku, kasnije prebačen na dvicu zbog nedostatka talenta njegovih suigrača. Bio predodređen za velike stvari, prema saznanjima koja su dostupna 2. pick drafta 2015, ali ozljede su učinile svoje pa se okrenuo pisanju tekstova.