Euroligaški recap: Bayern silovito ruši rekorde, mitski okršaj u Ateni

Šesto kolo, a meni već nedostaje uvodnih rečenica… strašno, što ćete tek vidjeti u 24. kolu ako uopće bude nešto za vidjeti ili ćemo za nekih par tjedana objavljivati samo popis utakmica uz analize. Ili možda ni to ako nastavim piti petkom… tko zna. Uglavnom, u šestom kolu smo ponovno ispisivali povijesti ali ovaj put u Minhenu uz +18 sadržaj tako da ako neki ludi fan Eurolige čita pregled uz prisustvo mlađe populacije, pripadnike iste molim da odu ovo pročitati u miru u svoju sobu. Vitoria je ugostila momčad iz Istanbula u napetom trileru, a grčki Bog rata Ares umiješao je svoje prste u Atenskom okršaju. E da, dominacija gostiju primjetna je u ovoj rundi budući da je šest od osam utakmica završilo gostujućim pobjeda. Roadtrip ovaj put počinjemo iz Minhena, stoga… Hallo Munich, wie gehts?

FC Bayern Munich – Darussafaka Tekfen Istanbul 116:70

Bolju predstavu na samom otvaranju nove runde nismo mogli niti priželjkivati. Momčad Bayerna nije se pokazala kao domaćin za primjer budući da su goste ispratili sa… *dramatična muzika*– 46 poena razlike! Da, dobro ste pročitali. Konačni rezultat nije greška na tipkovnici, iako se nakon prve četvrtine nije dao naslutiti baš takav ishod. Gosti su još jedino na koncu prve bili rezultatski prisutni nakon čega igrači Bayerna postižu po 33 poena u drugoj pa zatim i u trećoj četvrtini te su u tom periodu igre držali razliku preko 30 poena. Četvrta je odigrana revijalno, no domaći su odlučili urediti konačni rezultati i prednost podići preko 40 razlike u samom finišu susreta. Sve je išlo za rukom igračima Bayerna koji su u ovom susretu šutirali trojke 18/26 što je 70% učinka za novi rekord u tom segmentu. Navedeno dostignuće izravno je vodilo do ove velike pobjede i do drugog rekorda, a to je najveća klupska pobjeda u natjecanju za momčad iz Minhena. Cijela momčad Bayerna uspjela se upisati u strijelce te je shodno visokom rezultatu predstavnik Njemačke imao pet dvocifrenih igrača na odličnim procentima šuta iz igre. Najistaknutiji su Devin Booker s 18 poena i odličnim otvaranjem susreta za svoj osobni rekord te Petteri Koponen koji je imao 16 bez promašaj iz igre. Najkorisniji igrač na susretu bio je Jeremy Evans iz redova gostiju s 20 poena i osam skokova. Igrači Dejana Radonjića iskoristili su momentum za veliko slavlje u Audi Dome centru.

Maccabi FOX Tel Aviv – Real Madrid 66:87

Branitelj naslova gostovao je u Tel Avivu gdje su mnogi uz veliko možda očekivali iznenađenje i prvi kiks kraljevske momčadi ove sezone (čitaj ja sam očekivao). Maccabi je uvijek bio jedna od nagaznih mina jer na svom parketu pred žutom armijom slovi za jednog od neugodnijih protivnika u natjecanju, no ove sezone se još uvijek traže. Katastrofalno otvaranje sezone uz samo jednu pobjedu nastavlja se i nakon ovog susreta u kojem momčad Reala nije imala veliki problema doći do novog trijumfa. Činjenica je da Maccabi muku muči s ozljedama pa su tako i ovaj susret odigrali bez Jeremyja Parga i Tarika Blacka, ali sumnjam kako bi s njima našli način da zaustave madridsku mašineriju. Jaycee Carroll je u prvom poluvremenu vezao 14 poena, od čega četiri trojke te tako već u drugoj četvrtini usmjerio svoju momčad ka željenom cilju. Sergio Llull je u nastavku samo dovršio posao sa 17 poena uz pet trojki, a Real je u četvrti period igre ušao s 22 poena prednosti. Johnny O’Bryant ponovno je odigrao odličan susret sa 17 poena i sedam skokova, ali nedovoljno za nešto više od solidne partije u porazu njegove momčadi. Real je skakački „preskočio“ Maccabi s ukupno 43 skoka u odnosu na 26 domaćih. „Ponos Izraela“ je za cijelu drugu četvrtinu uspio postići svega osam poena što dovoljno govori i o obrambenom aspektu gostiju iz Madrida u ovom susretu.

AX Armani Exchange Olimpia Milan – CSKA Moscow 85:90

Očekivanja za ovaj susret bila su slična kao i u prethodnom slučaju, ali ovdje smo za moguće iznenađenje domaćina imali znatno čvršći temelj. Milano igra odlično ove sezone zbog čega je momčad CSKA gostovanje u Mediolanum Forumu okarakterizirala kao jedno od zahtjevnijih u ovom trenutku. Međutim, ishod susreta bio je isti kao u Tel Avivu, ali uz dosta bolju i napetiju košarku kroz cijeli tijek meča. Milano je u trećoj četvrtini imao i dvocifrenu prednost, nanjušili su da mogu igrati s CSKA budući da su u dobroj formi, no ipak je predstavnik Rusije možda i ponajbolja momčad natjecanja kada je regularni dio sezone u pitanju. Neizvjesnu završnicu imali su čak i na dvije minute do kraja pri rezultatu 80:80 nakon čega CSKA na konto svojih visokih igrača veže brze poene, a zatim uz par odličnih defenzivnih poteza privodi susret kraju u svoju korist za nastavak niza bez poraza ove sezone. Cory Higgins bio je najbolji igrač u pobjedi svoje momčadi s 23 poena, a nakon utakmice bez poena u prošlom kolu probudio se i Nando De Colo sa svojih 18 u ovom susretu uz po četiri skoka i isto toliko asistencija. Najbolji strijelac susreta bio je Vladimir Micov s 24 poena dok je njegov kolega Mike James upisao svoj prvi double-double učinak u ovom natjecanju sa 16 poena, 12 asistencija i tome dodao još šest skokova. Uz klasične skorere, zapaženi su ostali još Jeff Brooks iz Milana s 13 skokova te Sergio Rodriguez s 10 asistencija.

Herbalife Gran Canaria – Anadolu Efes Istanbul 90:94

Još jedna utakmica u kojoj smo mogli očekivati iznenađ… da, znam reći ćete dokle više, ali ako ono u Tel Avivu nije bilo realno, susreti u Milanu i na Kanarima zasigurno su mogli otići na stranu domaćina. Efes baš kao Milano ove sezone igra odličnu košarku i shodno tome nalaze se u gornjem domu na tablici. Debitant u natjecanju, momčad Gran Canarije, odigrala je odličan meč u kojem su gosti kroz dugi proces stizali i stizali rezultat tijekom cijelog susreta te na kraju uspjeli i okrenuti utakmicu u svoju korist ponajviše zahvaljujući otvorenim šutevima koje su promašili kada to nisu smjeli. Efes je to znao iskoristiti, a najzaslužniji za pobjedu definitivno je Kruno Simon. Na 23 sekunde i minus jedan njegove momčadi podigao je i pogodio trojku za vodstvo njegove momčad i tu je bio kraj. Las Palmas je utihnuo, a domaći itekako imaju za čime žaliti jer su odigrali više nego dobru utakmicu. „Oni su igrali dobro cijeli susret, mi smo se morali čupati teškim šutevima na kraju“, zaključio je Simon svjestan činjenice da su lako mogli ostati bez pobjede, no imao je i on podršku svog momčadskog kolege s Balkana jer je uz njegovih 18 poena i četiri asistencije, Vasilije Micić dodao 17 s istim brojem asistencija. Po treći put za redom najefikasniji igrač susreta je domaći igrač čija je momčad upisala poraz, a to je u ovom slučaju DJ Strawberry s 19 poena, sedam asistencija i pet skokova. Gran Canariji je tako za dlaku izmakla druga pobjeda ove sezone.

Khimki Moscow region – FC Barcelona Lassa 80:87

Gosti iz Katalonije probudili su se nakon lošeg starta te se nakon gotovo tri godine mogu pohvaliti s četiri vezane pobjede u okviru euroligaškog natjecanja. Khimki, za razliku od prošle sezone, u ovoj ne predstavlja neki reprezentativni primjerak euroligaša, unatoč odličnim igrama njihova vedete Alexeja Shveda koji je i u ovom susretu zablistao s 27 poena i šest asistencija. Solidna tranzicijska igra domaćina držala ih je u susretu pa se tako na odmor otišlo s izjednačenim rezultatom. Međutim, nisu igrači Khimkija do kraja imali rješenje za sjajnu igru Barce, posebice kada je šut za dva poena u pitanju jer su u tom segmentu napadačke igre bili na visokih 64%. Gosti su u drugom poluvremenu pojačali obranu na Shvedu, prebacili obranu sa zonske na igrača te iskontrolirali skok kako je to od njih tražio trener Svetislav Pešić. U redovima Barce najefikasniji bili su Thomas Heurtel s 18 poena, osam asistencija i bez promašaja u šutu za tri poena, a Ante Tomić je nastavio gdje je stao u prošlom susretu te ovaj put zabio 16 poena uz šest skokova. Iako su imali dvocifreno vodstvo, gosti su ponovno pred kraj susreta morali lomiti uporne igrače Khimkija koji su se rezultatski vratili, no nisu imali snage za potpuni preokret. Recimo još da je u redovima domaćina Tony Crocker zabio 17 uz pet pogođenih trojki.

Budućnost VOLI Podgorica – Žalgiris Kaunas 60:72

Ljudi moji, Budućnost je izgubila u Podgorici. Ako vas ovo nije dovoljno frapiralo onda ćemo Vam reći kako je predstavnik naše regionalne lige i dalje bez pobjede u ovom natjecanju. Iz navedenoga možemo zaključiti da su ubilježili sve poraze do sada… da, blaga katastrofa no ništa strašno. Sorry Podgoričani vaši igrači još uvijek mi daju prostora za sprdnju pa to moram koristiti još neko vrijeme ili što bi navijači Zvezde rekli – do kraja sezone. Da ne bih morao pisati poruku izvinjenja naciji Crne Gore zaključit ćemo kako je ovo bio krajnje neinteresantan susret na mali broj poena. Za moje oči prilično negledljivo budući da je Žalgiris podcijenio Budućnost kao gotovo svaki protivnik do sada što su igrači domaće momčadi iskoristili te rezultatski pratili goste iz Kaunasa zbog čega nisu doživjeli veći poraz. Momentum pada koncentracije gostiju i domaća publika na tribinama doveli su do konačnog rezultata od 12 razlike. Šaras Jasikevičius nema s čime biti zadovoljan te je naglasio kako je ovo njihova najgora utakmica ove sezone, iako su pokazali karakter to nije bilo dovoljno za njega. Brandon Davies nosio je svoju momčad s 20 poena uz šut 9/14 i pet skokova, a s druge strane Alen Omić je imao 16 poena uz šest skokova također solidan u šutu za dva 7/11. Visoki igrači su preuzeli inicijativu u ovom susretu gdje je Žalgiris još uvijek uspio ostati neporažen kada su gostovanja u pitanju za ovu sezonu.

Panathinaikos OPAP Athens – Olympiacos Piraeus 93:80

Za susret iz OAKA Arene moram prvo posložiti bilješke: Ioannis Papapetrou pre-match tema, Giorgios Printezis odličan, Janis Timma > Steph Curry u prvom poluvremenu, Thanasis Antetokounmpo i James Gist u epizodi „Kako iščupati obruč“, clutch mode Lukasa Lekavičiusa, nove gluposti predsjednika Panathinaikosa… mislim da je sve tu pa možemo krenuti. Prvi Grčki klasik ove sezone prošao je lako za „izdajnika“ Papapetroua jer je derbi odigrao pred sada svojom publikom u Ateni. Poprilično izjednačen susret bio je u prvom poluvremenu kojeg je obilježio Timma sa šutem za tri poena 5/5. U nastavku, točnije krajem treće četvrtine domaćin se u potpunosti budi pa smo imali mini epizodu rušenja konstrukcija na parketu od strane Antetokounmpa i Gista, ipak bezuspješno ali su barem sve promašaje svojih kolega pospremili u koš. Lekavičius je uz Nicka Calathesa bio jedan od ključnih igrača u pobjedi sa svojih 17 poena u krucijalnim momentima susreta, a Calathes je doprinio sa svojih 14 i sedam skokova s isto toliko asistencija u prilično dobroj all-around partiji. Gosti su imali najkorisnijeg igrača susreta u liku Printezisa s 26 poena dok je Timma ostao na 17. Dimitris Giannakopoulos je nakon susreta optužio čelnike Olympiacosa kako su obećali po 20.000 eura dvojici arbitara na meču što je ušlo u službeni zapisnik susreta o čemu će dalje biti provedena istraga i primijenjene sankcije. Novi cirkus vlasnika Panate na pomolu…

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz – Fenerbahce Istanbul 72:74

Fener je preživio u Vitoriji! Rečenica koja možda uz najnižu razinu drame opisuje kakav triler smo vidjeli u Fernando Buesa dvorani. Odlična utakmica prepuna highlight poteza od blokada, buzzera s pola terena, teških trojki vodila je do neizvjesne završnice. Lutrija slobodnih bacanja, nesportska greška, agresivna obrana začinili su već napet kraj susreta iz kojeg gosti izlaze kao pobjednici. Nikola Kalinić je pogodio dva slobodna bacanja za prednost njegove momčadi od tri poena nakon čega su tri igrača Baskonije imala tri šuta za smanjenje prednosti ili izjednačenje, no sva tri su završila promašajem.Unatoč pobjedi, trener Željko Obradović tvrdi kako je ovo njihova uvjerljivo najgora utakmica u sezoni te svoju tezu objašnjava velikim brojem izgubljenih lopti i presporim reakcijama njegovih igrača. Utakmica u kojoj su i jedni i drugi za svoje iduće protivnike prikazali mnogo slabosti imala je svoj intenzitet kroz cijeli tok, ali veliki padovi u igri bili su vidljivi na obje strane. Luigi Datome i Joffrey Lauvergne činili su dvojac koji je vodio Fener do pobjede sa 16 poena i pet skokova, odnosno 15 poena dok su kod domaćina momčad predvodili Ilimane Diop koji je pravio velike probleme gostima pod košem sa 17 poena i šest skokova te Tornike Shengelia s 15 poena uz pet skokova. Istanbulska momčad je tako uspjela pokupiti cijeli plijen na jako teškom gostovanju, iako su domaći odigrali više nego solidan susret.

Unatoč moji vradžbinama i prognozama Real i CSKA ostaju osamljeni na vrhu još uvijek bez poraza ove sezone uz niz od šest uzastopnih pobjeda. Fener ih prati u stopu budući da su jedina momčad sa samo jednim porazom. Mix momčadi imamo na sredini tablice koja nas direktno vodi na puno zanimljivije začelje gdje četiri momčadi imaju omjer 1-5, točnije svega jednu pobjedu. Budućnost je potpuno izdominirala dno ljestvice jer su oni ostali jedina momčad bez pobjede ove sezone i nakon šestog kola. MVP ove runde je sjajni Cory Higgins iz momčadi CSKA koji je na teškom gostovanju u Italiji zabio 23 poena uz ukupan index korisnosti od 28.

U mladim danima igrao trojku, kasnije prebačen na dvicu zbog nedostatka talenta njegovih suigrača. Bio predodređen za velike stvari, prema saznanjima koja su dostupna 2. pick drafta 2015, ali ozljede su učinile svoje pa se okrenuo pisanju tekstova.