Euroligaški pregled: Triler na relaciji Lyon-Madrid-Istanbul obilježio drugu rundu

Već u drugom kolu Euroliga je pokazala svoje čari. Od devet utakmica imali smo samo jednu gostujuću pobjedu pa je tako St. Petersburg postao jedini grad koji je kapitulirao u ovoj rundi, a na ostalim susretima domaćini su bili uspješniji. Uspješniji da, ali uvjerljiviji ne budući da smo u Lyonu, Madridu i Istanbulu imali prave triler okršaje, a ništa manje nije bilo zanimljivo niti u Moskvi i Milanu. Vidjeli smo prvi produžetak, utakmicu s preko 200 poena, novi rekord, još jednu senzaciju, mnoštvo double-double učinaka i najvažnije od svega dobru košarku. Svakako ćete u nastavku imati gomilu teksta za pročitati stoga je možda najbolje da odmah krenemo s pregledom!

CSKA Moscow – FC Bayern Munich 79:68

Dobrodošlicu Euroligi u Moskvi ove godine je ipak prvi priredio Khimki, ali kada CSKA otvara sezonu na svom parketu onda se pojave i euroligaški predstavnici. Šalu na stranu, ekspedicija na čelu s Jordijem Bartomeuom jeste stigla u Moskvu kako bi treneru prošlosezonskog osvajača titule Dimitrisu Itoudisu uručili Alexander Gomelsky nagradu za najboljeg trenera u 2019. godini. Itoudisu je ovo drugi euroligaški naslov, a njegova momčad je odlučno startala novu sezonu i kao najbolji način za čestitati na ovom dostignuću igrači su svom treneru poklonili pobjedu. Pokušavali su gosti iz Minhena stizati konstantnu prednost CSKA čija momčad je ostvarila pobjedu u sva četiri razdoblja igre. Will Clyburn je odigrao odličnu utakmicu s 15 poena i osam skokova, ali veliki doprinos imao je svojim obrambenim zadacima. Johannes Voigtmann je također odradio lavovski posao uhvativši 12 skokova od čega osam obrambenih te je uz to zabio 10 poena za svoj double-double učinak. S druge strane, Gregory Monroe je isto tako upisao double-double učinak na svoj konto sa 17 poena i 10 skokova, a efikasan je bio i Nihad Đedović s 12 poena bez promašaja u šutu za dva. Dejan Radonjić svjestan je kako će CSKA uvijek biti jedno od težih gostovanja, ali nije uspio pronaći način da zaustavi Itoudisovu mašineriju koja svim silama želi obraniti naslov prvaka ove sezone.

Crvena Zvezda mts Belgrade – Fenerbahče Beko Istanbul 68:54

Beogradska momčad možda nije baš uvijek zahtjevan protivnik, ali je zato Beograd uvijek među najtežim gostovanjima. Novi velikan koji se ‘poskliznuo’ na parketu beogradske arene je, sada već možemo zaključiti, ranjeni Fener koji je odigrao jako lošu utakmicu pa i ono malo što su uspjeli pokazati Zvezda je zatvorila sjajnom obranom u ovom susretu. Crveno-beli nošeni fenomenalnim navijanjem s tribina iskoristili su svaki mogući momentum da tijek utakmice okrenu u svoju korist pa su tako u posljednjoj četvrtini, dok je Fener još stizao rezultat, napravili seriju 8-0 koja je na kraju bila nedostižna za goste iz Istanbula. Odličnu atmosferu zasjenile su na momenat uvredljive poruke na račun Nikole Kalinića. Nando De Colo u novom dresu polako postaje onaj prepoznatljivi iz vremena u CSKA te je sa svojih 19 poena i četiri asistencije u ovom meču je bio najefikasniji igrač momčadi uz Bobbyja Dixona koji je zabio 13 poena. Domaćina su osim publike do pobjede vodili Lorenzo Brown s 13 poena i šest asistencija te Stratos Perperoglou i James Gist s po 11 poena dok je Gist dodao i osam skokova. Milan Tomić je opet koristio sve igrače u rotaciji, a Željko Obradović jednostavno ne može svoju magiju sprovesti uz brojne ozljede još od početka kalendarske godine. Iako se Jan Vesely vratio na parket, Fener još uvijek nije kompletan, a nakon ovakvih rezultata povratak u Istanbul sigurno nije bio ugodan. Momčad pod vodstvom Žoca tako prvi put nakon 18 godina starta sezonu s dva poraza.

LDLC ASVEL Villeurbanne – Panathinaikos OPAP Athens 79:78

„They did it again!“, moglo se pročitati po sportskim portalima nakon pobjede ASVEL-a koji se očigledno pretplatio na dobre igre protiv klubova iz Grčke. U prvom kolu savladali su momčad iz Pireja, a u drugom njihove kolege iz Atene. Uzevši u obzir atmosferu i domaći parket dvorane u Lyonu, grad iz Francuske ozbiljno prijeti gore navedenom Beogradu na popisu najtežih gostovanja. Cijelo prvo poluvrijeme imali smo rezultatsku klackalicu da bi igrači Panate u trećoj četvrtini ograničili domaćina na svega 10 poena i ostvarili prednost koju su uspjeli održavati do posljednje minute susreta. U četvrtoj četvrtini nadoknadili su deficit zabivši 29 i tada se ukazao Charles Kahudi s trojkom za izjednačenje, a slobodna bacanja nakon toga donijela su momčadi ASVEL-a vodstvo od pola koša. Nick Calathes je predvodio napad za pobjedu gostiju, no pošto je sve palo na njegova leđa nije uspio odigrati to iskusno kako on zna te se zapetljao ispod koša i vrijeme je iscurilo. Time je doprinio povijesti jer je ovo prvi put još od davne 2020. godine da je neka francuska momčad pobijedila Panathinaikos. David Lighty s 18 poena i četiri asistencije i Tonye Jekiri s double-double učinkom od  15 poena i 12 skokova vodili su svoju momčad do novog velikog trijumfa. Kod gostiju DeShaun Thomas je zabio 22 i zabilježio šest skokova, a solidan je bio i Jimmer Fredette s 18 poena. Calathes je dodao 13 i osam asistencija, ali i sedam izgubljenih lopti od ukupno 17 njegove momčadi. ASVEL se pobrinuo da nakon dugo vremena Panathinaikos i Olympiacos imaju nešto zajedničko.

Real Madrid – Maccabi FOX Tel Aviv 86:85

Novi triler dočekao nas je u Madridu gdje smo također imali uzbudljivu završnicu kao u Lyonu. Obično kada vidim da Jaycee Carroll izlazi iz bloka na šut za tri spustim pogled na mobitel i čekam komentatora da kaže ‘Canasta’, ali ovaj put sam odgledao do kraja. Scottie Wilbekin vraća formu i upravo on je pogodio za vodstvo 83:85 svoje momčadi nakon čega je Carroll opravdao svoj Metralleta nadimak, što znači strojnica, i pogodio težak šut na asistenciju Sergija Llulla, ne prvi takav na ovom susretu. Pablo Laso na pitanje što je napravilo razliku jednostavno je objasnio: „Wilbekin je pogodio za dva, Jaycee za tri poena“ te je time izjednačena utakmica kroz cijeli njezin tijek krunisana fenomenalnom predstavom na samom kraju. Quincy Acy je za goste imao šut koji je mogao donijeti pobjedu, ali iz jako teške pozicije nije bio precizan. Real je znao da ih čeka težak susret, a najspremniji su ga dočekali naravno Carroll s 14 poena i četiri pogođene trojke te Jordan Mickey sa svojih 16 poena uz šut 4/5, svih osam pogođenih bacanja te 11 skokova čime je ostvario double-double učinak za 20 minuta na parketu. Goste iz ovog susreta može jedino veseliti dobra igra Wilbekina koji je zabio 22 i podijelio četiri asistencije. John DiBartolomeo i Elijah Bryant su za žute iz Tel Aviva dodali po 15 poena. Carroll je već rješavao susrete na ovaj način što momčadi da poseban vjetar u leđa, a dodatni vjetar u jedra madridskog kluba je i potpis novog/starog centra Salaha Mejrija za nastavak sezone.

Khimki Moscow region – KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz 79:76

Već drugu utakmicu na otvaranju sezone Khimki je igrao u svojoj dvorani i na samom početku, s obzirom na uvjerljivu igru, sve je vuklo na stranu domaćina. Moskovska momčad najavljivana je kao iznenađenje, no Baski također nisu za podcijeniti što su dokazali istopivši prednost domaćih preko nekoliko iskorištenih grešaka u vidu izgubljenih lopti i promašenih otvorenih šuteva. Iako su se konstantno vraćali, gosti iz Vitorije nisu mogli preuzeti konce igre u potpunosti te su tako igrači Khimkija relativno mirno priveli susret kraju. Kažemo relativno jer su u zadnjem napadu imali pet razlike i izgubili su loptu nakon čega su gosti spustili na jedan posjed zaostatka, no srećom za rusku momčad vremena na satu više nije bilo. Stefan Jović, Timofey Mozgov i Sergey Karasev nisu nastupili zbog ozljeda, ali su kormilo preuzeli standardno sjajni Alexey Shved ubacivši 21 poen uz osam asistencija, Janis Timma s 18 poena i šut za dva 4/5 te odlični Jeremy Evans sa 17 poena, šest skokova i tri efektne blokade koje su krunisale solidnu defenzivnu rolu. Kapitensku ulogu kod gostiju odradio je Tornike Shengelia double-double učinkom s 18 poena i 10 skokova dok je najveću podršku u ovom susretu imao u Pierria Henryju koji je ubacio 16 poena i ukrao čak pet lopti. Trener gostiju istakao je lošu šutersku noć kao jedan od razloga poraza, posebice kada su slobodna bacanja i šut za tri poena u pitanju. Gosti su bacanja šutirali na 20% što i nije neka prevaga kada pogledamo šut za tri domaćina koji je jedva 21%. Međutim, slobodna bacanja Khimkija su na preko 95% realizacije dok je Baskonia ostala na 54% uspješnosti.

Zenit St. Petersburg – FC Barcelona 63:87

Za jedinu gostujuću pobjedu u ovoj rundi pobrinuli su se igrači Barcelone kojima je ona bila prijeko potrebna nakon neočekivanog poraza od Andorre u ligi Endesa proteklog vikenda. Mučili su se gosti iz Katalonije prve tri četvrtine, jednu su izgubili, drugu dobili, treću odigrali izjednačeno i onda pokrenuli rapsodiju. Rezultatski egal vidjeli smo sve do posljednje četvrtine gdje svaka napetost prestaje budući da su igrači Zenita zahvaljujući vrhunskoj obrani izabranika Svetislava Pešića zabili svega sedam poena dok su Pešićevi puleni postigli njih čak 28. Zenit je doživio kolaps u posljednjem razdoblju igre što se protiv momčadi poput Barce ne smije dogoditi i rezultat je od par koševa zaostatka otišao na preko 20 razlike. Gustavo Ayon i Andrey Zubkov nisu nastupali za Zenit zbog ozljede, a momčad iz Saint Petersburga imala je čak 18 izgubljenih lopti na ovom susretu. Evgeny Voronov bio je jedini dvocifreni igrač domaćina s 10 poena uz kojeg vrijedi istaknuti Coltona Iversona s devet poena, osam skokova i pet asistencija. Trener gostiju istakao je kako sjajna obrana uvijek potiče još bolji napad što su njegovi igrači dokazali u ovom susretu, posebice Kyle Kuric s 24 poena bez promašaja u šutu za tri i Nikola Mirotić sa svojim double-doubleom od 17 poena i 10 skokova. Izostanak Corryja Higginsa dao je priliku mladom 19-godišnjem Leandru Bolmaru koji je na parketu proveo 17 minuta i za to vrijeme uspio upisati pet poena.

Anadolu Efes Istanbul – ALBA Berlin 106:105

Prvu utakmicu preko 200 poena i prvi produžetak ove sezone vidjeli smo u drugom kolu gdje je Istanbul ugostio susret između Efesa i Albe. Njemačka momčad imala je furiozan start protiv Zenita, no u ovom susretu su pokazali kako će biti jako neugodan protivnik kroz cijelu sezonu. Napet susret mogli smo gledati doslovce od početka do kraja, od prve do posljednje sekunde. Tri od četiri četvrtine plus produžetak su imale zbroj poena preko 50, a svih pet razdoblja igre su bili ujednačeni što se vidi i po konačnom rezultatu. Povratnik nakon ozljede Shane Larkin u ovom susretu trebao je dobiti nekih 10 minuta igre, no završio je na 30 minuta igre koje je iskoristio sjajno – 26 poena, pet asistencija i isto toliko skokova, prilično dobro za povratak. Bekovski tandem Efesa je fino napunio koš gostiju iz Berlina pa je tako Vasilije Micić dao 23 poena i podijelio čak 13 asistencija za svoj prvi double-double učinak, ali je ukrao i četiri lopte. Ne smijem zaboraviti Bryanta Dunstona koji je zabio 18 poena bez promašaja iz igre (7/7). Od ukupno osam igrača koji su se upisali u strijelce kod domaćina njih pet je bilo dvocifreno po broju poena. Gosti su imali čak šest dvocifrenih igrača od kojih vrijedi izdvojiti Rokasa Giedraitisa koji je zabio 21 poen i imao šest skokova, a Tyler Cavanaugh i Luke Sikma zabili 14, odnosno 15 poena s po osam skokova svaki. Martin Hermannsson je također bio dvocifren s 11 asistencija. Niti jedna momčad nije se opterećivala obranom u ovom susretu, a gosti definitivno imaju za čime žaliti.

Olympiacos Piraeus – Valencia Basket 89:63

Kod momčadi iz Pireja sve je još uvijek nekako u znaku prošlog kola. Ostali su bez trenera, ASVEL im je na otvaranju nanio težak poraz, no grčki predstavnik nije trebao puno vremena za oporavak. Nesretna Valencia nije baš imala sreće s rasporedom pa se Olympiacos odlučio ispuhati na njima. Od početka do kraja potpuna dominacija i kontrola susreta, iako su posljednju dionicu izgubili s dva poena razlike. To nije igralo veliku ulogu jer su već u prvoj zabili preko 30, a u drugoj su gostima dopustili svega osam poena za cijelu četvrtinu. Valencia je prvoj pobjedi Olympiacosa doprinijela s 20 izgubljenih lopti u ovom susretu. Šest od osam igrača domaćih koliko se upisalo u rubriku s poenima bilo je dvocifreno, a tandem Vassilisa Spanoulisa i Nikole Milutinova bio je najefikasniji jer su obojica zabili po 17 poena. Spanoulis je dodao šest asistencija, a Milutinov 14 skokova za double-double učinak. Gosti su izrotirali sve igrače koji su stigli u Pirej i svi su se pribilježili kao strijelci, a najzapaženiji u blijedoj partiji su bili Jordan Loyd i Brock Motum. Privremeni trener Olympiacosa Kestutis Kemzura preuzeo je klupu nakon što je istu napustio David Blatt po završetku prošlog kola zbog bolesti. Upravo njemu je Kemzura posvetio ovu pobjedu: „Želim pobjedu posvetiti sjajnom treneru i još boljem čovjeku Davidu Blattu. Čast mi je što ga mogu nazvati prijateljem i ovo je za njega“, rekao je Kemzura nakon utakmice, a s njime su se složili i igrači koji nisu zaboravili svog trenera.

AX Armani Exchange Milan – Žalgiris Kaunas 85:81

Krajnji rezultat možda ne daje takav dojam, ali u ovom susretu momčad Milana ništa nije prepustila slučaju. Od početka do kraja su imali vodstvo iako su gosti iz Kaunasa konstantno stizali rezultatski deficit i spuštali na tri ili pet razlike, no više od toga nisu mogli. Šarunas Jasikevičius svjestan je kako njegova momčad iza sebe ima mnogo promjena te da su jako mladi, ali sam kaže da na parketu izgledaju kao dečki koji igraju protiv odraslih i da je sve stvar pristupa koji moraju promijeniti. U prvoj četvrtini zabili su samo sedam poena, ostale tri su čak rezultatski dobili no loš start ih je koštao. Sergio Rodriguez je vodio Milano do pobjede sa 17 poena uz šut iz igre 5/7 te šest asistencija kojima je srušio rekord. Naime, Chacho je peti igrač u povijesti Eurolige koji je prešao brojku od 1,100 asistencija i sad je na njih 1,105. Listu predvodi Spanoulis, a iza njega su Dimitris Diamantidis, Thomas Heurtel i Miloš Teodosić. Sudeći po popisu popularni Chacho bi mogao i do treće ili čak druge pozicije do kraja sezone. Gosti su se trudili do samog kraja, ali više od ovog rezultata nisu mogli. Najviše kod njih pokazao je Thomas Walkup s 19 poena uz šut 7/9 za dva za 24 minute na parketu. Zanimljivo kako su obje momčad u prvom poluvremenu nešto više isforsirale vanjsku šut da bi se u nastavku više fokusirali na spuštanje lopte u reket. Ettore Messina je skromno zaključio kako je najvažnije da njegova momčad ima pobjedu u prvoj domaćoj utakmici.

Po završetku drugog kola čak pet momčadi ima po dvije pobjede. ASVEL i dalje živi svoju bajku zbog čega je njihov trener Zvezdan Mitrović izjavio kako u najluđim snovima nije mogao sanjati kako će njegova momčad savladati oba predstavnika Grčke na otvaranju sezone. Dva domaćinstva na otvaranju bila su svojevrstan poklon, a u Minhenu ćemo idući tjedan vidjeti kako stvari stoje na gostujućem parketu. Najposjećenija utakmica u ovom kolu bila je ona u Beogradu gdje se na tribinama skupilo 16800 navijača. Iako su zajedno srušili žilavu Albu, Micić i Larkin vodili su gustu i neizvjesnu borbu za MVP titulu druge runde. Vasa Micić je ipak odnio pobjedu na konto svog double-double učinka s 23 poena i 13 asistencija. Sljedeća runda zvuči obećavajuće s obzirom na to da na samom startu kao prvu utakmicu u četvrtak imamo Moskovski derbi koji ne smijemo propustiti!

U mladim danima igrao trojku, kasnije prebačen na dvicu zbog nedostatka talenta njegovih suigrača. Bio predodređen za velike stvari, prema saznanjima koja su dostupna 2. pick drafta 2015, ali ozljede su učinile svoje pa se okrenuo pisanju tekstova.