Euroliga (24. kolo): Toko Shengelia MVP kola, ludi derbi Panathinaikosa i Olympiakosa pripao gostima

We are back! Tehnički razlozi onemogućili su me da odradim recap posljednjih par kola, a naravno da nitko od kolega nije toliko lud da me ide zamijeniti na ovom zadatku. Bilo kako bilo, vraćamo se u pravom trenutku. Završnica prve faze natjecanja se bliži, kolo broj 24 bilo je više nego zanimljivo i ponovno imate priliku na jednom mjestu „odšacati“ najzanimljivije od euro košarke iz tjedna na isteku. Četvrtak lagana uvertira, fine utakmice za opušteno praćenje, a onda ludilo petkom. Recimo to ovako – Beogradsko preživljavanje, Grčki rat i sudar titana Europe. Obećavam, neću više zbog čega se bacamo na pregled u kojem Vas očekuje mini specijal jednog od derbija budući da mi se tipkovnica nije mogla suzdržati pa sam pretjerao. Krenimo redom…

Žalgiris Kaunas – FC Barcelona Lassa 90:74

Dolazak Svetislava Pešića na klupu Barcelone donekle jeste izazvao pozitivan trzaj u momčadi iz Katalonije budući da su osvojili kup Španjolske, ali u Euroligi to definitivno nije slučaj. Nakon teškog poraza od Reala u prošlom, ekipa Blaugrane pretrpjela je novi poraz od Žalgirisa u prepunoj Žalgirio Areni. Domaći su na krilima Kevina Pangosa, koji je bio dvocifren već u prvom poluvremenu, upisali rutinsku pobjedu kojom su zauzeli četvrto mjesto te su sve bliže prednosti domaćeg terena u doigravanju. Šaras Jasikevičius temperamentno je vodio susret protiv svog bivšeg trenera na klupi Barcelone, a nakon trijumfa izjavio je kako su upravo protiv Barce odigrali jednu od najboljih utakmica ove sezone. Momčad iz Kaunasa prelomila je utakmicu u trećem razdoblju igre kada su ostvarili dvocifrenu prednost. Pangos unatoč svojih 18 poena i pet dodanih asistencija nije bio najefikasniji igrač svoje ekipe. Taj prestiž oduzeo mu je rekordom karijere Axel Toupane s 21 postignutim poenom uz šut za tri poena 4-4, a Aaron White pridružio im se s 11 poena i pet skokova. Barcelona u Euroligi definitivno izgleda inferiorno u odnosu na ostale momčadi zbog čega i nisu predstavljali veliku prepreku za Žalgiris u ovakvoj formi. Najraspoloženiji u redovima gostiju bio je Pierre Oriola s 18 poena, a svi igrači gostujuće momčadi upisali su se u strijelce unatoč porazu.

Maccabi FOX Tel Aviv – CSKA Moscow 73:93

Gostovanje u Izraelu vodeća momčad lige odradila je bez većih poteškoća ponajviše zahvaljujući odličnoj obrani i napadački efikasnoj vanjskoj liniji. Očekivao se snažniji otpor od Maccabija budući da drže onu zadnju poziciju koja vodi u doigravanje, a on im još uvijek nije sigurna. Ipak, ne može se reći da se domaća momčad nije borila iako nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti gostima iz Rusije. Neven Spahija je nakon utakmice izjavio kako ove dvije momčadi nisu s istih planeta, ali bez obzira na rezultat ne može ništa prigovoriti svojim igračima jer su dali sve od sebe. Igrači CSKA premašili su svoj prosjek po broju ukradenih lopti s čak 13 oduzetih u ovom meču od čega su tri djelo Kylea Hinesa. CSKA i dalje drži distancu s ostalim klubovima na vrhu tabele, a u ovom kolu najzaslužniji za to bili su standardno odličan Nando De Colo s 19 poena, četiri asistencije te dva skoka i dvije ukradene lopte dok je 16 poena dodao Cory Higgins uz četiri asistencije. Također, svi igrači gostiju ubilježili su barem jedan pogodak. Maccabi su u ovoj teškoj borbi predvodili Norris Cole s 13 poena, četiri skoka i isto toliko asistencija te Jonah Bolden s 12 poena i šest skokova. Ružne scene obilježile su četvrtu četvrtinu kada su navijači Maccabija u velikom broju počeli napuštati tribine dvorane.

Valencia Basket – Brose Bamberg 86:70

Ogled između dvije momčadi koje su izgubile šansu za playoff bio je stvar prestiža, a pobjeda je otišla u ruke domaće momčadi kojoj je ovo četvrta uzastopna pobjeda kod kuće. Igrači Valencije odlično su ušli u utakmicu i natrpali koš protivnika s 28 poena u prvoj četvrtini u kojoj su gosti iz Njemačke uspjeli upisati svega 11 poena. Da stvari nisu tako savršene u redovima predstavnika Španjolske pokazuje već druga četvrtina u kojoj se gosti iz Bamberga bude, a Valencia zabija svega devet poena za cijelu četvrtinu. Do kraja su domaći uspjeli iskontrolirati utakmicu i koliko toliko je mirno privesti kraju, što i ne treba čuditi s obzirom na to da ekipa Brosea nije zabilježila gostujuću pobjedu još od početka studenog prošle godine. Luka Mitrović je upisao svoje prve minute nakon ozljede za goste dok je u sastavu Valencije debi sezone ostvario Latavious Williams koji nije očekivao da će se to desiti u ovom susretu. Valencia je imala čak pet dvocifrenih igrača, a do pobjede je  vodio njen trojac na čelu s Albertom Abaldeom koji je postigao 18 poena, zatim odlični Fernando San Emeterio sa 16 poena i pet asistencija te na koncu Bojan Dubljević koji je dodao 14 poena i sedam skokova. Kod gostiju najviše su pokazali Dejan Musli s 14 poena i šest skokova i Daniel Hackett s 11 poena.

AX Armani Exchange Olimpia Milan – Anadolu Efes Istanbul 77:64

Derbi začelja trebao je pružiti nešto zanimljiviju utakmicu od ove koju smo imali, ali momčad Milana je već u drugoj četvrtini uspjela slomiti gostujući nalet. Iako puni samopouzdanja nakon osvajanja kupa Turske, gosti u ovom susretu nisu mogli računati na usluge balkanskog dua koji čine Kruno Simon i Zoran Dragić. Pozitivna vijest je povratak Sonnyja Weemsa u redove Efesa koji je bio najsvjetlija točka njihove momčadi na ovoj utakmici s 19 poena i šest skokova. Treneri su se na presici nakon utakmice složili da je upravo obrana bila segment koji je presudio pobjednika u ovom susretu, a konačnom rezultatu uvelike je doprinijela i katastrofalna šuterska noć igrača Efesa koji su s linije za tri poena šutirali 1-13. Weems je svoj povratak u Euroligu odradio jako dobro, uz šut za dva 9-13, ali je imao siromašnu podršku u svojim suigračima među kojima vrijedi istaknuti još Vladimira Štimca koji je dodao 12 poena i šest skokova. Igrači Milana bili su nešto više raspoloženi svjesni da ne smiju izgubiti od posljednjeplasirane momčadi u Mediolanum Forumu pa je tako Amath M’Baye zabio 14 poena uz četiri skoka, Andrew Goudelock 13 poena, a Curtis Jerrells imao je 13 poena i pet asistencija. Gosti su se pokušali vratiti u utakmicu još jednom u drugom poluvremenu, ali je momčad Milana odgovorila agresivnom obranom.

Baskonia Vitoria Gasteiz – Khimki Moscow region 87:77

Momčad iz Vitorije ubilježila je jako bitnu pobjedu kako bi se održali u borbi za posljednje mjesto koje vodi u playoff protiv uvijek neugodnog suparnika. Khimki je imao prilika ovaj susret okrenuti u svoju korist, posebice nakon fenomenalne prve četvrtine u kojoj su postigli 26 poena. Brza reakcija igrača domaće momčadi izvukla ih je iz krize, a već u trećoj četvrtini Baskonia je ostvarila dvocifrenu prednost koji je zadržala do posljednjeg zvižduka. Monstruoznu double-double partiju odigrao je Tornike Shengelia s 15 poena i rekordom karijere od 15 skokova koji je nakon susreta izjavio da je cijela momčad u ovom susretu bila MVP i da oni neće odustati od borbe za sljedeću fazu natjecanja. Giorgos Bartzokas nije imao puno toga za reći osim da njegova momčad nije odigrala timski zbog čega je pobjeda Baskonije sasvim zaslužena. Alexey Shved bio je najbolji strijelac utakmice s 23 poena uz šut 7-22 iz igre. U redovima gostiju pridružio mu se Anthony Gill s 21 poenom i šest skokova, a imao je i par lijepih zakucavanja. Uz Shengeliju, domaćina su do pobjede vodili još Rodrigue Beaubois koji je postigao 16 poena i imao četiri skoka te Marcelinho Huertas s 13 poena i četiri asistencije. Khimki je u drugom dijelu susreta izgledao dosta pogubljeno zbog čega su na koncu izgubili priliku da ostvare pobjedu koja bi im pružila potpuni priključak gornjem domu.

Crvena Zvezda mts Belgrade – Unicaja Malaga 80:76

Beogradska momčad uspjela je upisati desetu pobjedu na krilima svoje publike u hali Aleksandar Nikolić te time održati šanse za ulazak u doigravanje. Gosti iz Malage nisu mogli računati na jedno od najboljih igrača njihove momčadi, a riječ je o Nemanji Nedoviću koji je putem Twittera izrazio nezadovoljstvo zbog činjenice što neće moći nastupiti protiv svog nekadašnjeg kluba. Utakmica visokog tempa, napeta do same završnice ipak je otišla na stranu domaće momčadi koja je u prvom poluvremenu izgubila svega jednu loptu dok su gosti u istom razdoblju izgubili njih čak 10. Crvena Zvezda je početkom drugog poluvremena serijom od 7-0 napravila dvocifrenu rezultatsku razliku, ali je na nešto više od devet sekundi do kraja susreta rezultat ponovno bio izjednačen. Ne baš najbolju reakciju gostiju u završnici hladne glave dočekali su igrači Zvezde zabivši koš, a onda uz dodatna dva bacanja utakmicu mirno privode kraju u svoju korist. Strijelac u posljednjim sekundama za Zvezdu bio je možda i najzaslužniji igrač za pobjedu beogradske momčadi, odnosno Taylor Rochestie koji je zabio 21 poen uz četiri asistencije. Milko Bjelica bio mu je podrška s 13 poena i četiri skoka dok je kod gostiju najefikasniji bio Adam Waczynski s 13 poena te Dragan Milosavljević koji je dodao 12 poena uz pet skokova. Zvezda i Unicaja izjednačeni su sada na omjeru 10-14.

*Panathinaikos Superfoods Athens – Olympiacos Piraeus 85:87

Grčki klasik ponudio je sve ono što smo mogli očekivati od ovog susreta. Još jedna utakmica koja dovodi košarkašku populaciju Grčke do ludila oduševila je ljubitelje ovog sporta, ali ne i nešto više od 18 tisuća gledatelja u Ateni odjevenih u zelene boje. Olympiacos je kontrolirao ritam većim dijelom, a budući da je u pitanju jedan od najvećih europskih derbija Panathinaikos je uspio utakmicu odvesti u produžetak najviše zahvaljujući gostima koji su u posljednjoj četvrtini postigli svega devet poena. Imao je domaćin priliku za pobjedu krajem regularnog dijela, no Kostas Papanikolaou odigrao je fenomenalnu obranu nad Mikeom Jamesom u ključnom momentu završnice. U produžetku je momčad Olympiacosa reagirala bolje, a glavni akteri pobjedi bili su Vassilis Spanoulis i Brian Roberts. Spanoulis je prvo izjednačio rezultat u regularnom dijelu, zatim u produžetku postigao koš i iznudio faul kojim je ponovno doveo utakmicu u egal, a na svoj konto upisao 15 poena. Tu na scenu stupa Roberts koji je bio džoker gostiju u ovoj utakmici koji postiže trojku za, ispostavit će se na kraju, pobjedu svoje momčadi. Roberts je odigrao fantastičnu utakmicu s 18 poena bez promašaj iz igre i šut 5-5. U redovima gostiju Nick Calathes je ponovno odigrao odlično i ubilježio svoj sedmi double-double učinak ove sezone s 23 poena i 10 asistencija dok mu je snažnu podršku davao i James Gist s 21 poenom i šest skokova. Ne smijemo izostaviti Giorgosa Printezisa koji je postigao 15 poena, ali već s pet poena u prvoj četvrtini ostvario je rekord. Naime, Printezis se popeo na deveto mjesto ljestvice najboljih strijelaca u povijesti Eurolige i ovom utakmicom prešao je brojku od 2,500 poena u najelitnijem europskom natjecanju. Xavi Pascual i njegovi igrači nisu imali ništa za reći osim da ostaje velika žal za pobjedom koja im je bila na dohvat ruke, ali je raspoložen za razgovor bio debitant u dresu Olympiacosa Bobby Brown koji je bio oduševljen navijačima i upravo zbog toga izjavio kako su oni segment prema kojem će Europa uvijek biti u prednosti nad NBA ligom. Vlasnik Panathinaikosa Dimitris Giannakopoulos je opet uspio okrenuti svjetla OAKA arene na sebe tako što je po tko zna koji put kritizirao suđenje uz konstataciju da je sudac Damir Javor performansom na ovom susretu omogućio sebi final-four. Čelnici Eurolige bi mogli na razne načine protumačiti ovu izjavu, ali mu ona svakako neće ići u prilog budući da Giannakopoulos već ima zabranu pojavljivanja na svim euroligaškim utakmicama zbog svojih medijskih istupa.

Real Madrid – Fenerbahçe Dogus Istanbul 83:86

Za kraj kola još jedna poslastica – veliki europski derbi između najtrofejnije momčadi Europe i trenutnog prvaka Starog kontinenta. Željko Obradović je prije utakmice istaknuo kako Luka Dončić ima dosta sličnosti s Draženom Petrovićem zbog čega je dao naslutiti od koga očekuje najveću opasnost. Real koji se neposredno prije susreta oprostio s Jonasom Maciulisom nikako nije smio izgubiti ovu utakmicu, ali ipak jesu i to nakon dva sata igre jer je u prvih 20 minuta dosuđeno čak 29 prekršaja, od čega su 19 napravili igrači Fenera. Drugu četvrtinu je fantastičnim buzzerom sa polovine igrališta obilježio Bobby Dixon, odnosno sada već Muhammed Ali. Domaćin je to znao iskoristiti pa su s linije za slobodna bacanja imali 20-24, no na kraju ni to nije bilo dovoljno. Real je imao priliku odvesti susret u produžetak jer su na pet sekundi do kraja i tri razlike imali loptu. Dončić je požurio, prerano podigao šut s polovine terena pokušavši iznuditi faul iako je bilo još vremena za eventualno bolji šut. Što se točno dogodilo i je li njegovo neiskustvo koštalo kraljeve u ovoj situaciji, prosudite sami kroz sažetak. Drugo poluvrijeme proteklo je u znaku Kostasa Sloukasa koji je imao svoju predstavu. Završio je s 20 poena, a pet najvažnijih postigao je u završnici. Prvo je zabio trojku za šest razlike njegove momčad, ali vrlo brzo vraća Rudy Fernandez istom mjerom nakon čega Sloukas realizira oba slobodna bacanja za pobjedu Fenera. Gigi Datome dodao je 17 poena, a uz njih doprinos velikoj pobjedi imao je i James Nunnally sa 16 poena bez promašaja u šutu za tri poena (4-4). Jaycee Carroll bio je najraspoloženiji u momčadi iz Madrida s 15 poena, Dončić je zabio 14 uz četiri asistencije, a dobru partiju imao je Facundo Campazzo s 11 poena i pet asistencija. Felipe Reyes je još jedan velikan koji je u ovom kolu srušio rekord te se sa 2,808 poena popeo na treće mjesto ljestvice najboljih strijelaca Eurolige ikad. Ispred njega su sada samo Juan Carlos Navarro i Vassilis Spanoulis, a iza sebe je ostavio Miloša Teodosića.

Nema još puno do kraja, ali se itekako dosta toga može promijeniti. Jedno je sigurno – CSKA (19-5) još uvijek dominira ligom, iza njih je odmah Olympiacos (17-7) i to su prve dvije momčadi koje su već sada kvalificirane za playoff fazu. Vrlo izvjesno je kako će Fener (17-7) biti sljedeća momčad koja će ostvariti to dostignuće dok će Žalgiris (15-9) pokušati do kraja osigurati prednost domaćeg terena. To će biti jako teško budući da iza njih imamo čak tri momčadi s omjerom 14-10, a to su redom Real, Khimki i Panathinaikos. Maccabi (12-12) i dalje drži tu posljednju poziciju koja vodi u doigravanje, no nisu niti malo sigurni budući da im je Baskonia (11-13) odmah iza leđa. Pretendenata za to mjesto ima još jer su Unicaja i Zvezda na omjeru 10-14. Valencia i Bamberg na omjeru 9-15 ispadaju iz kombinacija za iduću fazu, a Milano (8-16), Barca (7-17) i Efes (6-18) čuvaju samo dno ljestvice i već odavno su završili svoje natjecanje. MVP nagradu za ovo kolo odnio je Toko Shengelia koji je vodio Baskoniju do pobjede nad Khimkijem.

U mladim danima igrao trojku, kasnije prebačen na dvicu zbog nedostatka talenta njegovih suigrača. Bio predodređen za velike stvari, prema saznanjima koja su dostupna 2. pick drafta 2015, ali ozljede su učinile svoje pa se okrenuo pisanju tekstova.