Četvrtfinale Eurocupa: Devin Booker vodio Bayern do pobjede

Nakon regularnog dijela, a zatim i TOP16 faze, došao je red na treći stadij Eurocupa u kojem je sinoć osam najboljih odigralo svoje prve utakmice. U ovom dijelu natjecanja igra se na tri utakmice što su domaćini odmah iskoristili pa su u sva četiri četvrtfinalna susreta gosti ispraćeni kući porazom. Iako se čini kao lagan zadatak, momčadi koje s ulogom domaćina morale su se namučiti kako bi došli do prednosti , posebice u Rusiji i Turskoj. Ništa manje zanimljivo nije bilo niti u Njemačkoj i Italiji, ali krećemo redom koji nas vodi put Krasnodara.

Lokomotiv Kuban Krasnodar – Herbalife Gran Canaria 79:74

Uzbudljivo utakmica dočekala nas je u Rusiji, a ništa manje nismo ni očekivali budući da je u goste pristigla momčad Gran Canarije koja je fenomenalno otvorila utakmicu. Puno bolji u prvom poluvremenu, posebno u prvoj četvrtini kada su domaćinu zabili 27 poena i imali dvocifrenu prednost. Trebalo je vremena ruskoj lokomotivi da se zahukta pa su već nakon poluvremena nastupili u nešto boljem izdanju, ali i po završetku treće četvrtine gosti imaju prednost. Tek u posljednjem periodu igre igrači Lokomotiva uspjeli su okrenuti utakmicu u svoju korist dok o napetosti najbolje svjedoči podatak da su domaći prvi put u susretu poveli tek na nešto više od minute prije kraja. Dvojac Lokomotiva Dmitry Kulagin i Mardy Collins vodili su svoju momčad do prve pobjede u ovom dijelu natjecanja s 20, odnosno 17 poena uz ključnu trojku Collinsa. Kod gostiju su najefikasniji bili Xavi Rabaseda i Nikola Radičević s po 11 poena, ali su se svi igrači Gran Canarije uspjeli upisati u strijelce. Lokomotiv je neposredno prije nastavka natjecanja potpisao Jonasa Mačiulisa, no on neće imati pravo nastupa u Eurocupu budući da je igrao za Real Madrid u Euroligi ove sezone.

Darussafaka Istanbul – Budućnost VOLI Podgorica 57:54

Momčad iz susjedstva nije uspjela iskoristiti break u Istanbulu unatoč jako dobroj prilici koju su imali pa se tako predstavnik Crne Gore u Podgoricu vraća s porazom, ali porazom od svega tri poena razlike zbog čega imaju razloga žaliti za propuštenim. Pružili su snažan otpor i pokazali da mogu parirati najboljim momčadima u ovom natjecanju. Susretu na mali broj poena ponajviše možemo zahvaliti odličnim obrana na obje strane, a tu su uvelike doprinijeli i očajni procenti šuta iz vana ova dva suparnika. Ono što je na koncu možda i presudilo pobjednika u napetoj predstavi jeste loša noć gostiju s linije slobodnih bacanja koji su bili na jedva 61% u tom segmentu. Rezultatska klackalica iz prvog poluvremena prebacila se u četvrtu četvrtinu jer su igrači Darussafake u trećem razdoblju igre uspjeli otići i na dvocifrenu prednost. Budućnost je tu prednost istopila serijom što nas je dovelo do triler završnice u kojoj je Scottie Wilbekin svoju all-around partiju okončao pobjedničkom trojkom za domaćina. Wilbekin je uz 16 poena imao još osam skokova i sedam asistencija, a veliku podršku imao je u suigraču JaJuanu Johnsonu koji je zabio 17 poena i dodao devet skokova. Kod Budućnosti najbolji pojedinac bio je Danilo Nikolić s double-double učinkom od 12 poena i 10 skokova.

FC Bayern Munich – Unics Kazan 83:75

Igrači Saše Đorđevića uspjeli su opravdati ulogu favorita u ovom susretu čiji tempo su kontrolirali od samoga početka. Uspjela je momčad Unicsa iskoristiti neke sitne padove u igri predstavnika Njemačke, ali nisu mogli napraviti ništa kako bi ozbiljnije ugrozili konačan ishod. Nije to bila lagana utakmica za domaćina, no uz znatno bolji postotak šuta iz igre u odnosu na protivnika ostvarili su zasluženu pobjedu. Najzapaženiju ulogu u pobjedi Bayerna imao je Devin Booker iza kojeg je odlična partija. Zabio je 16 poena uz šut iz igre 6-7 bez promašaja za dva poena. Promašio je jednu trojku i samo jedno slobodno bacanje, a svemu tome dodao je i devet skokova čime je bio nadomak double-double učinka. Vladimir Lučić je također odigrao jako dobro sa svojih 14 poena i pet skokova baš kao i Jared Cunningham s isto toliko poena te po četiri skoka i asistencije. Stefan Jović je dodao osam asistencija za domaćina, a upravo zbog raspoloženih pojedinaca u redovima Bayerna gostima je bilo nedovoljno i 22 poena od Quina Coloma uz šut 5-7 za tri poena. Jamar Smith se kasno uključio u utakmicu sa svojih 13 poena što je bilo nedovoljno za trijumf kod motiviranog domaćina.

Grissin Bon Reggio Emilia – Zenit St Petersburg 75:61

Pobjeda s najvećom razlikom pripada predstavniku Italije što pomalo i čudi jer se očekivali puno bolja partija momčadi Zenita. Reggiana je očigledno jako dobro pripremila utakmicu i uvjerljivo pobijedila u svom četvrtfinalnom debiju. Svaka nedoumica oko pobjednika završena je nakon prve četvrtine u kojoj je domaća momčad odigrala loše, ali su već u drugoj četvrtini neke stvari popravili i limitirali protivnika na svega 12 poena te od tada preuzimaju potpunu kontrolu nad utakmicom. Poluvrijeme su dočekali s prednošću od tri razlike nakon kojeg je da prednost samo rasla sve do dvocifrenih brojki. Reggiana je zahvaljujući Jalenu Reynoldsu i njegovom double-double učinku od 19 poena i 11 skokova uspjela upisati važnu pobjedu, a znatnu pomoć pri ostvarivanju tog dostignuća pružio je i njegov kolega Amedeo Della Valle s 15 postignutih poena. Sergey Karasev za goste je zabio 16 poena uz pet skokova i četiri asistencije, no nije imao valjanu podršku svoje momčadi za nešto više. Zenit koji je prije početka serije okarakteriziran kao favorit je očekivao mnogo lakši zadatak, ali čini se kako ih čeka puno posla.

Domaće momčadi su u ovom kolu na 100% učinku, a već u petak je na rasporedu odigravanje drugih utakmica u ovim serijama. Mijenjaju se domaćinstva pa će tako Lokomotiv put Kanarskih Ostrva, Darussafaka ima posjetu u glavnom gradu Crne Gore, Bayern će se zaputiti u hladnu Rusiju baš kao i momčad Reggiane. Već nakon idućih utakmica neke stvari bi mogle biti jasnije zbog čega nas čekaju neizvjesni susreti. Hoće li domaćini i u sljedećem kolu ponoviti uspjeh iz prvog kola, saznat ćemo u petak.

U mladim danima igrao trojku, kasnije prebačen na dvicu zbog nedostatka talenta njegovih suigrača. Bio predodređen za velike stvari, prema saznanjima koja su dostupna 2. pick drafta 2015, ali ozljede su učinile svoje pa se okrenuo pisanju tekstova.