Celtics vs 76ers: Analiza prve utakmice i ”Scary Terry”

Boston je imao jako tešku seriju protiv Milwaukke Bucksa. Fizički jaki, brzi Bucksi svejedno nisu mogli ukrasti nijednu pobjedu u TD Gardenu i Celticsi s odličnom obranom iskoristili su domaći teren i prošli su nakon sedam utakmica. Cijela sezona im je obilježena ozljedama, a u sedmoj utakmici im se ozlijedio i Jaylen Brown. No, široka momčad uz trenera koji zna izvući najbolje iz svojih igrača i dalje drži Celticse u igri.

S druge strane Philadelphia 76ersi su u pet utakmica riješili Miami Heat. Igrali su brzu košarku, fokusirali su se na trice, a s povratkom Joela Embiida u trećoj utakmici dobili su još jedno vrhunsko napadačko oružje, ali što je još važnije stabilniju obranu reketa. Phila je najviše problema imala kad im se oduzme trica, a Joel nije toliko dobar da sam riješi utakmicu i nema dovoljno dobru tricu s kojom natjerao protivnika na drugačiju rotaciju u obrani. Kako su Celticsi došli do pobjede u prvoj utakmici?

Bez Jaylena u prvoj petorci ušao je Marcus Smart, povratnik koji donio puno toga dobrog za obranu. Od ostalih tu su još bili Aron Baynes, Terry Rozier, Al Horford, Jayson Tatum. Baynes je imao jednostavan zadatak, zaustaviti Embiida, raširiti napad i pogoditi nekoliko mid range šuteva, na kraju imao dvije pogođene trice, biti dobar u pick and rollu. Svoju rolu je uradio jako dobro. Phila je imala svoju standardnu petorku. Joel, JJ Redick, Ben Simmons, Dario Šarić i Robert Covington.

Celticsi su na početku napadali preko Terry Roziera koji bi probijao na pick and rollu ili bi išao na tricu poslije bloka, a koristili su i missmatch Tatum-Redick koji je rookie Celticsa lagano iskorištavao, to se koristilo tijekom cijele utakmice. Redick je imao 20 poena u utakmici, ali se namučio i nije imao trice nakon blokova koje je stalno iskorištavao u seriji protiv Miamija. Baynes je ostao na Embiidu, a igrači su se fokusirali na čuvanje trice, što im je na kraju i uspjelo. Šarić, Ilyasova su solidni šuteri za tri, ali nisu oni ubojiti tricaši poput Marca Belinellija i Redicka. Njih dvojica su imali većinom teške šuteve za tri, jedino je Redick nekoliko puta iz kontre imao siguran šut.

Dario Šarić je dobro krenuo u utakmicu, imao je tri ofanzivna skoka u samo tri minute i polaganje. Ali poslije su se nakupili promašaji, ali upravo je ta trica nedostajala kako bi Šarić podignuo momčad i dobio više samopouzdanja. Phila je išla na Embiida, ali kada se lomila utakmica nije bilo previše prekršaja na njemu i većinom su radili dobar posao, to je tako bilo do treće četvrtine, ali Celticsi su tada imali već sigurnu prednost.

Prva četvrtina je bila izjednačena, Boston je imao osam poena prednosti tijekom četvrtine, ali se Phila uspjela vratiti. Rotacije su također imale važnu ulogu. Kada nije bilo Embiida na terenu išlo se na Horforda, a Rozier i Tatum su bili tu za brze izlaske u kontru. Rozier je u Bostonu nezaustavljiv, podigne se na trici, prođe lagano protiv Belinellija. Nakon te velike prednosti Celticsa u prvoj četvrtini, Phila je zvala Timeout. Ben je nakon toga bio puno agresivniji i brže su završavali napade zbog čega su se uspjeli vratiti. Glavna serija Celticsa počinje sredinom druge. Kod rezultata 33:33, Horford postiže šest poena zaredom. Jedan šut preko Embiida, zakucavanje pored Belinellija i nakon  dodavanja Larkina novi poeni. Sixersi su pokušali nekoliko trica, ali bezuspješno. Poslije toga Tatum prolazi pored Belinellija i Horford postiže poene za +10. Od tog trenutka Sixersi su pokušavali, ali nisu imali nikakvu ideju što uraditi s ovim Celticsima. Uništili su ih s missmatchovima, a dodatno ih je srušio Terry Rozier s tricama u drugom poluvremenu. U toj seriji u drugoj četvrtini čak je i Baynes imao tricu. Od sredine treće Horford i Tatum su vladali parketom.

Treća četvrtina je u biti izgledala jednostavna. Završila je 31:30 za Boston. Celticsi su uništili Philu tricama, Embiid je imao jako dobru treću četvrtinu, ali s poenima u reketu samo od Joela nisu mogli ništa puno toga pokrenuti, možda i bi, da su uspjeli zaustaviti napad Celticsa. Velika rupa u obrani Sixersa u ovoj trećoj četvrtini, ali i u seriji protiv Miamija je Robert Covington. Nema nikakvog utjecaja u napadu Phile, u obrani se ne snalazi, izgubi igrača dok traži loptu, a trica osim prvih mjesec dana regularnog dijela mu je blago rečeno očajna. Marcus Smart nije idealan, ali je uzeo puno šuteva, Sixersi su ga puštali, on je pogodio dvije trice i još imao nevjerojatno polaganje 2+1 pred kraj utakmice. Nije sve x’s and o’s u playoffu, treba imati igrači koji će donijeti energiju u obrani, a to je upravo Smart koje podignuo razinu obrane Celticsa. Embiid je individualno nadmoćniji od Baynesa, ali rizik koji su spremni uzeti. Znali su da neće svaki put pogoditi, ali trica je bila obranjena i to je bilo najvažnije. Kad su ti Baynes i Smart igrači koji podignu momčad tricama, onda znaš da ti ovaj susret neće dobro završiti.

Terry Rozier je završio susret sa sedam pogođenih trica od devet pokušaja.

Čak ni postava Bretta Browna s četiri tricaša koja okružuju Bena Simmonsa nije pomogla. Horford je dominirao, a Sixersi koliko god imali otvorenih trica nisu uspjeli pogoditi. Što god uradili Celticsi su znali kako odgovoriti.

Bit će ovo zanimljiva serija. Phila treba pogađati trice jer se onda momentum vrlo lako okrene. Trebaju bolje igre od Šarića, Ilyasove i pogotovo Covingtona jer će se i dalje vjerojatno Celticsi fokusirati na Redicka i Belinellija. Igra se još jedna utakmicu u Bostonu, a onda slijedi serija u Phili. Bit će to drugačija utakmica, Brown će se vjerojatno vratiti, a nakon tek utakmice vidjet ćemo kako će Terry Rozier igrati na gostujućem terenu…