76ers vs Heat: Analiza druge utakmice

Nevjerojatnu utakmicu odigrao je Dwyane Wade. Iskustvo je presudilo u posljednjim trenutcima, poeni, skokovi, ukradene, sve je Wade radio kako bi pomogao Miamiju doći do prve pobjede u doigravanja i izjednačenja serije. Eric Spoelstra nije previše komplicirao u posljednjim minutama utakmice. Dao je Wadeu loptu u ruke i to se isplatilo. Izgledao je kao Wade iz najboljih dana. Unatoč tome što su promašili tonu trica, što su gubili dvoznamenkastom razlikom, Sixersi su imali šansu za preokret, ali to nisu iskoristili.

U prvoj četvrtini Sixersi su dominirali zbog toga što su igrači Miamija imali previše problema s prekršajima. Goran Dragić, Hassan Whiteside i Wayne Ellington, svi su oni imali po dva prekršaja. Završili su na klupi, a to je promijenilo plan igre Spoelstre za ovu utakmicu. Sixersi su u ovu utakmicu krenuli s nižom petorkom, Ersan Ilyasova dobio je šansu, a ostali su bili Dario Šarić, Ben Simmons, Robert Covington i J.J. Redick. Miami je ovu utakmicu pobijedio zbog toga što za razliku od Phile imao puno širu klupu, tako da bez obzira na prekršaje glavnih igrača Miami je ostao u igri. Krenuli su s petorkom Goran Dragić, Tyler Johnson, James Johnson, Josh Richardson i Hassan Whiteside. Dragić je na početku imao nekoliko poena s lijeve strane na koje Phila nije dobro reagirala.

Domaća momčad je puno očekivala od Belinellija i Reddicka, ali Miami je igrao vrhunski obranu na njima. Dok je bilo ofanzivnih skokova bilo je dobro za Philu, imali su prednost i kontrolu nad utakmicom u prvoj četvrtini.

Glavni pogon Sixersa u prvoj četvrtini bili su Ilyasova sa svojim ofanzivnim skokovima, brze kontre i Šarić koji je imao nekoliko poena. Ellington je imao previše isforsiranih šuteva na početku susreta, nisu imali nikakve ideje bez Dragića i to nije izgledalo dobro. Wade je taj koji je držao Miami kako Phila ne bi imala još veću razliku. Miami je u ovoj utakmici bio puno agresivniji u obrani, to se vidi i zbog prekršaja, ali posebno se to vidjelo kod J.J. Reddicka i Marca Belinellija. Rijetko, ali baš rijetko su imali prostora za šut. Uvijek je to bilo iz teške pozicije, nebalansirano, tijelo nije bilo u dobrom položaju. Na početku neki od tih šuteva su i ulazili, ali u drugoj četvrtini ništa nije išlo na stranu Phile.

Minus za Philu bio je Robert Covington. Promašio je otvorene i previše forsirao tricu. Trebao se usredočiti na obranu i kretanje u napadu kada ga već nije išlo. Ukupno je šut imao 3-13, a trica je bila 1-9. Samo je naškodio svojoj momčadi kojoj je očajno trebala trica o kojoj puno ovise s obzirom na to da nemaju igrače koji mogu jedan na jedan riješiti nešto s mid range šutom, nekoga tko će preuzeti odgovornost i pozornost na sebe kako bi stvorio prostora ostalim igračima (čitaj Embiid).

Miami je to iskoristio i u drugoj četvrtini preokrenuo susret i preuzeo kontrolu. Phila nije imala drugog plana. Kad nije išla trica sve je palo u vodu. Ben Simmons nije šuter, zatvorili su mu sve prilaze u reket s dobrim preuzimanjima, Josh Richardson i Justise Winslow kao manijaci su letali za svojim igračima i to je rezultiralo rezultatom 34:13 za Miami u drugoj četvrtini. Ponovno treba naglasiti igru Wadea, ulazi, mid-range šutevi, nije mogao promašiti veteran i nekadašnji najbolji bek lige.

Phila je forsirala trice, ali nije išlo. Simmons nema mid-range šut, a suigrači su uvijek bili dobro zatvoreni na šutevima za tri, tako da i njegovi pokušaji za dva nisu dobro izgledali.

Miami je odlično komuncirao u obrani. Preuzimanja su bila odlična, nije bilo previše problema oko toga. Najviše su se koncentrirali na dva igrača, dva opasna tricaša, a kad su otklonili tu opasnost više nije bilo problema za Miami.

Treća četvrtina je bila nešto mirnija, nije bilo velikih preokreta i velikih serija. Miami je držao pod kontrolom Philu. Belinelli i Reddick su očajnički pokušavali svoje šuteve, Ellington je izgledao bolje i akcije za njega su išle kao po špagu. Goran Dragić je sada sudjelovao u igri i mogao je igrati bez straha od prekršaja jer je propustio većinu druge četvrtine. Phila je pokazala da ima previše grešaka u obrani i zbog toga se u trećoj četvrtini nisu previše približili. Loša komunikacija u obrani i situacija gdje trojica igrača bez razloga idu na jednog Miamija. Amir Johnson u ovoj situaciji trebao je ići na igrača u kutu i sve bi izgledalo dobro za Philu, a ovako je Kelly imao otvorenu tricu i hladno je to pogodio. Dok su Richardson i Winslow radili prljav posao za Miami, Johnson je to iskoristio za savršenu večer. Imao je šut 7-7, 18 poena, sedam skokova, pet asistencija i tri ukradene. Sjajna utakmica za veterana.

Ali na kraju svega ovo je ipak doigravanje. Individua nekada može presuditi i jednostavno je ne možete zaustaviti pa da ne znam kakvu obranu igrate. Ovako je večeras bilo za Philu koja nije mogla zaustaviti Wadea. Pokazao je da u njemu ima još snage, pokazao je mladićima iz Phile kako moraju još jako, jako puno raditi ako misle ostaviti traga. Wade je imao nekoliko teških šuteva u ovoj utakmici, ali očito je ovo bila njegova večer.

I potez koji je možda presudio ovu utakmicu. Kod rezultata 98:96 za Miami, Phila je imala loptu i išli su po izjednačenje. Simmons je ostavio loptu za Šarića, ali iskusno se prikrada Wade snažno udara po lopti te trči u kontru, a Olynyk asistira za lagano poentiranje Wadea. Nakon ovog poena Phila se više nije približila, bacali su cigle, sve je neorganizirano izgledalo, baš kao cijela njihova utakmica.

Bit će ovo napeta serija. Obje momčadi imaju kvalitetu, ali nijedna strana ne odskače previše od druge. Phili treba Joel Embiid, netko tko može uzeti loptu jedan na jedan, netko tko će na sebi imati double-team. Očekuje se njegov povratak u trećoj utakmici, a na važnosti će dobiti i Hassan Whiteside. Čeka nas veliki dvoboj ovog dvojca i serija bi se trebala dodatno zakuhati. Phila je u ovoj utakmici imala šut za tri katastrofalnih 7-36. Unatoč nekim greškama ponovno treba pohvaliti Darija Šarića koji je odigrao i drugu dobru playoff utakmicu. Mučio se sa šutem tijekom utakmice, ali pomogao je Phili vratiti se u utakmicu. U drugoj utakmici ubacio je 23 poena, uz šut 8-21, uhvatio je devet skokova, ukrao je četiri lopte i podijelio je tri asistencije.

Nadamo se kako će ova serija biti i dalje zanimljiva i kako će Dario napredovati iz utakmice u utakmicu.